شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شرایط و منابع آزمون وکالت
#1
داوطلبانی که در آزمون وکالت شرکت میکنند، می دانند که اولین گام موفقیت در آزمون وکالت، دسترسی به منابع آزمون وکالت است و گام بعدی برنامه ریزی برای چگونه خواندن و به خاطر سپاری مطالب است. شما با خلاصه منابع حقوقی که شامل خلاصه خط به خط منابع اصلی است و با هدف تثبیت مطالب در حافظه بلند مدت، می توانید به هدف خود که همانا قبولی در آزمون وکالت است برسید.

معرفی منابع و ضرایب آزمون وکالت کانون وکلا :
اگر بخواهیم دقیق تر شویم، از آنجایی که در آزمون وکالت، سوالات با دید بنیادی مطرح می گردد، فهم دقیق مطالب که در منابع آمده و تسلط کامل به آنها برای داوطلبین، تعیین کننده است.مدیریت زمان در هنگام مطالعه، پیوستگی مطالعه و مرور منظم و با قاعده نیز از دیگر موارد تعیین کننده در موفقیت در آزمون وکالت است، که انجام همه این موارد با برنامه ریزی دقیق و منظم قابل انجام است.

در خصوص منابع آزمون وکالت نکته شایان ذکراین است که، اولویت اول، مطالعه مواد قانونی و تسلط هرچه بیشتر به نص قانون است، زیرا شیوه طرح سوالات از مواد قانون می باشد و اولویت بعدی تسلط به شرح مواد قانونی و محشا ها می باشد. در نتیجه به داوطلبان عزیز موکدا توصیه می گردد، مواد قانونی را به خوبی مطالعه نمایند تا قادر باشند به اکثر سوالات مطروحه پاسخ صحیحی دهند.

دروس امتحانی آزمون وکالت و ضرایب آن:
ضرایب دروس
۳ مدنی
۳ آیین دادرسی مدنی
۲ تجارت
۲ جزا
۲ آیین دادرسی کیفری
۱ اصول فقه


منابع آزمون وکالت به تفکیک دروس
نص صریح قانون مدنی جزوات دکتر شهبازی وگزیده نکات دکتر صفایی قانون مدنی در نظم حقوقی دکتر کاتوزیان وکتب دکتر کاتوزیان حقوق مدنی
نص صریح قانون تجارت کلیات حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی حقوق اسناد تجاری دکتر کاویانی حقوق ورشکستگی و نحوه تصفیه امور ورشکستگی دکتر ربیعا اسکینی حقوق تجارت
نص صریح قانون مجازات حقوق جزا عمومی دکتر اردبیلی- گلدوزیان حقوق جزا اختصاصی(اموال) دکتر میر محمد صادقی حقوق جزا اختصاصی(اشخاص) دکتر میر محمد صادقی حقوق جزا
نص صریح قانون آدک آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی آیین دادرسی کیفری
کتاب اصول استنباط دکتر ابوالحسن محمدی مبانی استنباط حقوق اسلامی (اصول فقه(
نص صریح قانون آدم ۳ جلد بنیادین دکتر شمس آیین دادرسی مدنی
به جز منابعی که در آزمون وکالت در جدول فوق معرفی شد منابع زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

در آزمون وكالت شش عنوان درسي را از داوطلبان امتحان خواهند گرفت و باید توجه داشت که هر يك از این عناوین داراي منبع خاصي براي مطالعه مي باشد. اين عناوين ، منابع آزمون وکالت هر يك دارای ضرايبی به شرح زير می باشند:

١ـ درس - حقوق مدني - با ضريب ٣
بهترین منبع مطالعه ي کتاب برای درس حقوق مدني براي آزمون وكالت ، كتاب قانون مدني در نظم حقوقي كنوني تأليف دكتر ناصر كاتوزيان است .این کتاب جامعترین و کاملترین منبع این درس می باشد.

٢ ـ درس آيين دادرسي مدني با ضريب ٣
جدیدترین منبع مطالعه ي درس آيين دادرسي مدني دوره سه جلدي آيين دادرسي مدني تأليف دكتر عبدا..شمس است . همچنين داوطلبان مي بايست مجموعه قانون آيين دادرسي مدني رياست جمهوري را نيز مطالعه نمايند .این دو کتاب مکمل هم می باشند .

٣ ـ درس حقوق جزا ( عمومي و اختصاصي ) با ضريب ٢
بی شک کاملترین منبع مطالعه ي درس حقوق جزاي عمومي كتاب زمينه حقوق جزاي عمومي تأليف دكتر رضا نوربها است . علاوه براين ، كتاب محشاي قانون مجازات اسلامي تأليف دكتر ايرج گلدوزيان و نيز مجموعه قانون مجازات اسلامي رياست جمهوري بايد مورد مطالعه داوطلبان قرار گيرد تا نکته ای از قلم نیافتد !

٤ ـ درس آيين دادرسي كيفري با ضريب ٢
از جمله بهترین مطالعه ي اين درس دوره دو جلدي آيين دادرسي كيفري تأليف دكتر محمد آشوري و نيز مجموعه قانون آيين دادرسي كيفري رياست جمهوري است .این کتاب در این درس به شدت توصیه میشود .

٥ ـ درس حقوق تجارت با ضريب ٢
همانطور که در جریان هستید از كاملترين منبع مطالعه ي اين درس دوره پنج جلدي حقوق تجارت تأليف دكتر ربيعا اسكيني مي باشد. علاوه بر اين ، متن قانون تجارت نيز بايد به دقت مورد مطالعه قرار گيرد .این دو کتاب بی شک بهترین منابع هستند .

٦ ـ درس اصول فقه با ضريب ١
جامعترین منبع اصلي اين درس كتاب مباني استنباط حقوق اسلامي يا اصول فقه تأليف دكتر ابوالحسن محمدي است كه چاپ نوزدهم به بعد اين كتاب توصيه مي شود .چون از این چاپ به بعد با تغییرات اساسی روبرو هستیم و کتاب بازنوبیسی شده است .

برنامه ریزی مطالعه برای قبولی در آزمون وکالت :
برنامه ای كه در اين بخش به داوطلبان توصيه مي شود از کاملترین و جامعترین برنامه ریزی های درسی در چند سال اخیر است. مهمترين نكته اي كه پس از معرفي منابع آزمون و پيش از برنامه ريزی قابل ذكر است مطالعه دقیق کتب معرفی شده می باشد. ازآنجايي كه منابع درسي پيش گفته حجيم، پراكنده و اغلب دشوار مي باشند و مطالعه آنها به یکباره به جهت سختی رقابت درآزمون ، زیاد مطلوب نیست به داوطلبان توصيه مي شود در ابتدا مطالب را به طور منظم و خلاصه از کتب دربیاورند سپس با تكرار آنها در قالب برنامه اي منظم به خاطر بسپارند.

مهم ترین نکات برنامه ريزي برای قبولی در آزمون وکالت :
١ ـ هر داوطلب بر اساس زماني كه در طي روز مي تواند به مطالعه اختصاص دهد بايد برنامه خود را تنظيم نمايد .

٢ ـ به جهت اهميت دو درس حقوق مدني و آيين دادرسي مدني ( كه هر دو داراي ضريب ٣ هستند ) به داوطلبان توصيه مي شود هر روز اين دو درس را مورد مطالعه قرار دهند .

٣ ـ داوطلبان در هر روز علاوه بر دو درس پيش گفته بايد متناسب با زماني كه در اختيار دارند يك يا دو کتاب ديگر نيز مطالعه نمايند .

٤ ـ با اينكه درس اصول فقه داراي ضريب يك مي باشد ولي به جهت دشواري اين درس ، اهميت آن در قبولي داوطلبان بسيار زياد است .

٥ ـ براي آنكه داوطلبان نظمي منطقي در مطالعه داشته باشند توصيه مي شود برنامه ريزي درسي خود را هماهنگ با برنامه زمان بندی آزمون انجام دهند . به طوري كه قبل از آزمون ، مطالب درسي براي داوطلبان بارها تکرار شود تا در ذهن تثبيت گردد .

٦ ـ مطالعه ي داوطلبان بايد پيوسته و مستمر صورت پذيرد .

٧ ـ مطالعه بايد همراه با فهم عميق و دقيق مطالب باشد.

چگونگی اخذ پروانه وکالت دادگستری :
با توجه به قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت دادگستري مصوب ١٧/١/١٣٧٦:

كانون های وكلای دادگستری جمهوری اسلامي ايران مكلفند حداقل يكبار در سال ( معمولاً اين آزمون در پاييز هر سال برگزار مي شود ) نسبت به پذيرش متقاضيان پروانه كارآموزي وكالت از طريق آزمون با آگهي در جرايد ( معمولاً اين آگهي در مرداد ماه هر سال در روزنامه اطلاعات درج مي گردد ) اقدام نمايند.

نکته مهم:

به موجب تبصره ماده يك اين قانون تعيين تعداد كارآموزان وكالت براي هر كانون به عهده كميسيوني متشكل از رئيس كل دادگستري استان، رئيس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئيس كانون وكلاي مربوط مي باشد كه به دعوت رئيس كانون وكلاي هر كانون ، حداقل يكبار در سال تشكيل و اتخاذ تصميم مي نمايند.

توجه:

به موجب ماده ٢ همان قانون براي اشخاصي پروانه وكالت صادر مي شود كه داراي دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق يا فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي باشند.

شرایط شرکت در آزمون وکالت
۱. تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

۲. دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق

(از دانشکده‌های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱:

کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند؛ بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تبصره ۲:

مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری باشد.

تبصره ۳:

دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۳-۳.شرایط سنی:

پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضایی استان تهران فقط به کسانی داده می شود که هنگام ثبت‌نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام سن آنها از ۵۰ سال تمام بیشتر نباشد.

۳-۴.

برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می‌شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

منبع: شرایط و منابع آزمون وکالت
  پاسخ
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آیا می دونید با داشتن این شرایط می تونید کارت بازرگانی بگیرید؟ sabtviona97 4 183 ۱۳۹۸-۰۳-۰۱، ۱۰:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: nikepars
  شرایط لازم برای ثبت برند شیرینی kara 0 7 ۱۳۹۸-۰۲-۲۹، ۰۴:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kara
  آشنایی با منابع آموزشی طراحی سایت azadehsadeghi 0 7 ۱۳۹۸-۰۲-۲۸، ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  انواع وکالت را بشناسیم sara_1400 0 22 ۱۳۹۸-۰۱-۱۰، ۱۲:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sara_1400
  شرایط ثبت شرکت leilak 0 40 ۱۳۹۷-۱۱-۲۳، ۰۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: leilak
  مدارک و شرایط دریافت جواز کسب leilak 0 27 ۱۳۹۷-۱۱-۲۳، ۰۲:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: leilak
  شرایط عمومی برای اجاره آپارتمان های مبله eskan1 0 57 ۱۳۹۷-۱۰-۱۸، ۱۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: eskan1
  مهاجرت به آلمان ؛ شرایط و هزینه ها و انواع آن radwayblog 0 74 ۱۳۹۷-۱۰-۱۵، ۰۳:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: radwayblog
  شرایط جذب هيأت علمی + سوالات متداول azam_ch74 0 68 ۱۳۹۷-۱۰-۱۴، ۰۱:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: azam_ch74
  دسترسی به منابع معتبر برای طراحی سایت sitecode 0 57 ۱۳۹۷-۱۰-۰۴، ۰۱:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: sitecode

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads