شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزمایشگاه آب آرین فن آزما
#1
آزمایش آب  بررسی آزمایشگاهی بمنظور تعیین کیفیت آب از لحاظ فیزیکی، شیمیایی و میکروبی است. آزمایش آب یا پساب به هدف های متفاوتی انجام می شود مثلا ممکن است از خروجی تصفیه خانه های آب به منظور تعیین سلامت آب یا خروجی تصفیه خانه های فاضلاب به منظور رساندن پساب خروجی به استاندار سازمان محیط زیست یا به منظور آزمایش آب چاه و چشمه انجام گردد. آزمایش آب به صورت روزانه در تمام نقاط دنیا به منظور تعیین کیفیت آب انجام می‌شود.
آزمایش فیزیکی آب شامل بررسی آب از لحاظ فیزیکی و مواد معلق موجود در آب می‌باشد که شامل پارامترهایی مانند کل مواد جامدات محلول(tds), کل مواد معلق
آزمایش شیمیایی آب شامل تعیین غلظت کاتیون‌ها و آنیون‌های آب و پساب شامل نیتریت، نیترات ، سولفات، سدیم، پتاسیم، فسفات، کربنات، بی کربنات، آمونیوم، آمونیاک و همچنین کلیه فلزات سنگین شامل آهن، مس، منگنز و… می‌باشد. بر اساس معیارهای سازمان ملی استاندارد، استاندارد شماره ۱۰۵۳ ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب آشامیدنی، تعیین‌کننده غلظت برای آب آشامیدنی می‌باشد. ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب آشامیدنی بر طبق استاندارد ۱۰۵۳ به شرح زیر است.
زمایش میکروبی آب به منظور شمارش میکروارگانیزم‌های آلاینده موجود در آب است. میکروارگانیزم‌های متعددی از طریق آب قابل حمل می‌باشند که عموماً منشأ مدفوعی دارند. کلی فرم آب
آزمایش آب ممکن است به یکی از چند منظور زیر انجام شود:
کیفیت آب در محیط زیست :
تعیین کیفیت آب رودخانه، سدها، منابع آب زیر زمینی را شامل می‌شود.
کیفیت فاضلاب :
تعیین کیفیت فاضلاب صنعتی، گاوداری‌ها، تصفیه خانه‌ها، رنگرزی و سایر صنایع آلاینده محیط زیست.
کیفیت آب خام در طبیعت :
تعیین کیفیت آب منابع آب زیر زمین شامل آب چاه‌ها، منابع آب زیر زمینی، آب حاصل از باران.
اهمیت عناصری که در برگه نتایج آنالیز آب فهرست می شوند چیست؟!متن زیر به عناصر عمده ای که ممکن است در برگه نتایج دیده شوند اشاره کرده و به شما کمک می کند که از آنچه در این برگه ها دیده می شود سر در بیاورید.
جاهایی که آب مصرفی شما بیماری ایجاد می کند و یا در سیستم لوله کشی لک می اندازد و یا دارای ته نشست های رسوبی است و یا مزه بدی دارد,آزمایش آب به شما یاری خواهد رساند که مشکل را شناسایی کنید و تصمیم بگیرید که کدام تصفیه آب برای شما مناسب تر است.
سیمای یک گزارش نمونه

به مجردی که آزمایشگاه آب , آزمایش آب را انجام داد به شما گزارشی می دهد که شبیه تصویر شماره یک است.این گزارش شامل فهرستی از آلاینده های تست شده , غلظت ها و در برخی از موارد آلاینده های مشکل دار است.یک سیمای مهم گزارش شامل واحدهایی است که برای اندازه گیری آلاینده های آب مورد استفاده قرار می گیرند.میلیگرم بر لیتر برای فلزات و نیترات استفاده می شود.یک میلیگرم بر لیتر معادل یک قسمت در میلیون است و بیانگر یک قسمت آلاینده در میلیون قسمت آب می باشد.حدود 0.03 قاشق چایخوری شکر که در یک وان حمام حل می شود حدودا برابر یک پی پی ام است.

resim 
برای عناصر فوق العاده سمی و خطرناک مثل آفت کش ها واحدهای مورد استفاده حتی کوچکتر هستند.در این حالت ها واحدها بر حسب قسمت در میلیارد مورد استفاده قرار می گیرند.واحد دیگر که در مورداندازه گیری رادون استفاده می شود پی کوری در لیتر است.برخی از عناصر از قبیل پی اچ, سختی, هدایت الکتریکی و کدورت با واحدهای ویژه تعیین مقدار می گردند.
علاوه بر نتایج آزمایش, آزمایشگاه ممکن است عناصری که مقادیر بیش از استاندارد دارند را به نظر مشاهده کنندگان برساند.برای مثال در تصویر شماره یک هم باکتری های کلیفرم و هم آهن بیش از مقدار استاندارد می باشند.
همیشه یک کپی از گزارش آزمایشگاه را در یک جای امن نگهداری نمایید.اگر در حوزه زندگی شما کارهای آلوده کننده ای همچون حفاری معدن انجام می شود شما نیاز به سوابق کیفیت آبتان دارید تا ثابت کنید که منبع تامین آب شما آسیب دیده است.
 روند رو به رشد صنایع و عدم توجه به مباحث محیط زیستی باعث بروز آلودگی های زیادی گردیده است. آلودگی محیط زیست منجر به ایجاد مشکلات بیشماری برای جامعه شده است. اين آلودگي هزينه هاي زيادي بر اقتصاد کشورها تحميل مي کند. حفاظت محيط زيست در برابر آلودگي هاي مختلف تحت استانداردهاي مشخص جزء شاخص ها و فاکتورهاي اساسي پيشرفت هر کشور است. بنابراين صنايع مختلف ملزم به رعايت استانداردهاي ملي و بين المللي مي باشند. در ايران سازمان محيط زيست متولي حفاظت از محيط زيست بوده و موظف است منشا آلودگي ها را شناسايي و با سنجش و مقايسه آنها با استاندارد از بروز تخلف صنايع توليد کننده آلودگي جلوگيري نمايد.

resim
طرح خوداظهاري در پايش سازمان محیط زیست
 بند الف ماده 61 قانون برنامه چهارم نگاهي نو به پايش منابع آلودگي دارد. در اين بند " خوداظهاري در پايش " مطرح شده است. خوداظهاري نگاهي نو به پايش منابع آلودگي است. در اين روش مسئولين واحدهاي صنعتي بزرگ و کوچک موظف مي شوند تا وضعيت آلودگي خود را به سازمان محيط زيست گزارش کنند. واحدهاي صنعتي مشمول طرح خوداظهاري موظف به انجام پايش خروجي هاي خود در فواصل زماني سه ماهه مي باشند. اين زمان بر حسب تشخيص اداره کل محيط زيست قابل کاهش است. واحدهاي صنعتي که تکاليف اين بند را مراعات ننمايند طبق قانون به عنوان صنعت آلاينده شناخته شده و موظف به پرداخت عوارض آلايندگي مي باشند. عوارض آلايندگي طبق قانون معادل با يک درصد فروش صنعت است. ادارات کل محيط زيست استان ها به طور ساليانه صنايع آلاينده ( صنايعي که طرح خوداظهاري را انجام نداده اند يا صنايعي که طرح خوداظهاري را انجام داده اند و نتايج آنها بالاتر از حد استاندارد بوده است) را به اداره دارايي معرفي مي کنند. اين صنايع موظف به پرداخت يک درصد فروش به عنوان جريمه آلايندگي مي باشند.
آزمايشگاه معتمد و قوانين انجام طرح خوداظهاري سازمان محیط زیست
 بر اساس قوانين، اصل 44 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، ماده 24 قانون مديريت خدمات کشوري و ماده 88 قانون برنامه چهارم مسئوليت نمونه برداري و گزارش دهي پارامترهاي محيط زيستي واحدهاي صنعتي به بخش خصوصي تخت عنوان آزمايشگاه هاي معتمد محيط زيست واگذار شده است. آزمايشگاه معتمد آزمايشگاهي است که در بخش خصوصي يا دولتي فعال بوده و توانايي آن جهت سنجش يک يا چند پارامتر محيط زيستي بر اساس ضوابط و مقررات جاري مورد تاييد سازمان قرار گرفته است.
طبق قانون خوداظهاري اداره کل محيط زيست هر استان از واحدهاي صنعتي درخواست گزارش خوداظهاري مي کند. اگر اداره کل پارامترهاي مورد نظر براي سنجش را اعلام کند، واحد بايد نتايج اندازه گيري همان پارامترها را ارائه کند در غير اين صورت بايد نتايج اندازه گيري پارامترها طبق جداول دستورالعمل خوداظهاري در پايش محيط زيست ارائه شود.
واحد صنعتي از يکي از آزمايشگاه هاي معتمد محيط زيست درخواست مي کند تا نسبت به پايش خروجي هاي خود اقدام نمايد. آزمايشگاه معتمد موظف است حداقل 10 روز قبل از انجام پايش در واحد صنعتي، تاريخ نمونه برداري و پارامترهاي مورد سنجش را به اداره کل محيط زيست استان و دفتر پايش سازمان حفاظت محيط زيست اعلام نمايد. لازم به ذکر است زمان نمونه برداري از طرف آزمايشگاه معتمد به صنعت اعلام نمي گردد و در صورت اعلام اين کار غير قانوني مي باشد.
آزمايشگاه معتمد پس از نمونه برداري در زمان مقرر موظف است گزارش پايش واحد را حداکثر بعد از 20 روز به اداره کل استان محل استقرار واحد صنعتي ارسال نمايد. همچنين واحد صنعتي بايستي راسا نسبت به ارسال نتايج به اداره کل اقدام نمايد.  ادارات کل گزارشات پايش را دريافت، کنترل و جهت انجام اقدامات قانوني در اختيار مراجع ذيربط قرار مي دهند.
برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آرین فن آزما مراجعه کنید.
https://afa-co.ir
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  طراحی دکوراسیون فضای داخلی آزمایشگاه و دفاتر Landsec پیرامیدطرح 0 403 ۱۳۹۸-۱۱-۲۸، ۰۵:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: پیرامیدطرح
  طراحی سایت آزمایشگاه تشخیص طبی sitecode 0 428 ۱۳۹۸-۰۹-۰۷، ۰۹:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: sitecode
  هود آزمایشگاه و انواع هود شیمیایی و فیوم هود bayermanco 0 581 ۱۳۹۷-۰۳-۱۹، ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: bayermanco
  سینک آزمایشگاه و سینک ضد اسید در شرکت بایرمن bayermanco 0 937 ۱۳۹۷-۰۳-۱۹، ۱۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: bayermanco
  کابینت بندی آزمایشگاه توسط شرکت بایرمن bayermanco 0 826 ۱۳۹۷-۰۳-۱۹، ۱۲:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: bayermanco
  سینک آزمایشگاه و سینک ضد اسید در شرکت بایرمن bayermanco 0 754 ۱۳۹۷-۰۳-۱۹، ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: bayermanco

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads