شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟
#1
شاید شما هم از خودتان بپرسید آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ بسیاری از اعمال پزشکی که ما درطول زندگی انجام می‌دهیم، به دلیل محدودیت ‌های جسمی که ما در دوره‌های مختلف سنی داریم، دارای محدودیت سنی است. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود، این است که آیا این قاعده درباره‌ی ارتودنسی هم صدق می‌کند؟
و آیا برای درمان ارتودنسی محدودیت سنی وجود دارد؟
resim
ارتودنسی برای کودکان
در حقیقت برای درمان ارتودنسی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. و این‌گونه نیست که این امر برای کودکان توصیه نشود. بلکه برعکس، دربسیاری از موارد، درمان پیشگیرانه‌ی آن در دوره‌ی کودکی بسیار توصیه می‌شود. اولین معاینات ارتودنسی معمولا درسن شش سالگی صورت می‌گیرد و به خاطر آن که هنوز دندان دائمی رشد نکرده، این درمان ساده‌تر خواهد بود و اگر بعدها در بزرگسالی اقدام مجدد برای تکمیل فرآیند وجود داشته باشد، این پروسه کم هزینه‌تر و کوتاه تر خواهد بود.
در برخی بهترین دوره‌ی درمان را برای کودکان دوره‌ی دندان مختلط می‌دانند، درواقع دندان‌های انسان سه دوره‌ی رشدی دوره‌ی دندان شیری، دوره‌ی دندان مختلط و دوره‌ دندان دائمی را پشت سر می‌گذارد. البته باید توجه داشت که برخی از متخصصین سن 15 الی 16 سالگی را به عنوان زمانی که آخرین دندان دائمی رشدکرد، به عنوان بهترین زمان معرفی می‌کنند، اما رجوع درسنین درحال رشد، باعث کمک به اصلاح عملکرد در شکل گیری حالت فک و چینش دندان دارد و باعث عدم نیاز مراجعه درسنین بالاتر یا کاهش طول زمان، هزینه و روند درمانی درآینده می‌شود.


resim

محدودیت ارتودنسی برای بزرگسالان
همان طور که گفته شد، برای ارتودنسی محدویت سنی وجود ندارد، ولی برخی دوره‌های سنی باعث تسهیل در عملکرد و هزینه‌ی کمتر و دوره‌های کوتاه تر و هم‌چنین نتایج بهتر می‌شوند. کودکی بهترین دوره برای شروع این فرآیند است و همان طور که اشاره شد دوره‌ی دندان مختلط برای این امر معمولا انتخاب می‌شود، اما درباره‌ی بزرگسالی باید درنظر داشت که حالت فک دراین زمان کاملا شکل گرفته و دندان‌های دائمی در دهان وجود دارند، بنابراین پروسه‌ به آسانی دوره‌ی کودکی نیست، اما این به معنای عدم درمان پذیری نیست و در طی این‌ زمان هم مشکلات برطرف می‌شوند.
هرچند باید درنظر داشت که دوره‌ی درمانی طولانی‌تر است و امکان نیاز به جراحی فک وجود دارد. برخی از این که با بالارفتن سن امکان انجام این فرآیند از بین برود را دارند، که نگرانی درستی نیست و هیچ محدودیتی وجود ندارد و حتی در سنین بالا و سالمندی هم حتی درمان ارتودنسی با شرایط خاص خود، صورت می‌گیرد.
[تصویر:  max2.png]
اين تصو

تاثیر سن در انتخاب نوع ارتودنسی
درست است که این نوع درمان محدودیت سنی ندارد، اما متخصصین ارتودنسی معتقد اند که در هر دوره‌ی سنی باتوجه به حالات جسمانی فرد و روندی که طی می‌کند، نوع خاصی از ارتودنسی بر دیگری ترجیح داده می‌شود. برای انتخاب فرد دو نوع حالت برای انجام درمان درپیش رو دارد که پس از معاینه توسط متخصص ارتودنسی بهترین گزینه برای او انتخاب می‌شود. معمولا دو حالت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک برای درمان به کار می رود.
ارتودنسی ثابت برای چه سن و شرایطی بهتر است؟
در ارتودنسی ثابت براکت با چسب مخصوص بر روی دندان قرار می‌گیرد و با سیم وکش ویژه‌ی آن به یکدیگر متصل می‌شوند. این‌ نوع برای مدت طولانی در داخل دهان قرار دارد و تنها توسط خود متخصص ارتودنسی از آن خارج می‌شود. بهترین گزینه برای مواردی که بهم ریختگی دندان بسیار زیاد است و یا مشکلات بیشتر در مورد فک وجود دارد این مورد است، بنابراین در بیشتر موارد برای بزرگسالان که از سن رشد فک و دهان خارج شده‌اند، استفاده می‌شود.
معمولا نوع معمول ارتودنسی ثابت شکل نامناسبی به دهان می‌دهد و برخی به علت موقعیت‌های شغلی و تحصیلی با توجه به مدت زمان طولانی که در دهان قراردارد، تمایل کم‌تری برای استفاده از آن دارند. به همین‌منظور، ارتودنسی‌های نامرئی طراحی شده که در هر دوحالت ثابت و متحرک وجود دارد و نوع ثابت آن در بین بزرگسالان طرفداران زیادی دارد، این نوع ارتودنسی در حالات مختلف لینگوال، با پلاک‌های شفاف، با براکت همرنگ دندان و بدون سیم ارائه می‌شود، که از هزینه‌ی بیشتری نسبت به انواع معمولی ارتودنسی دارد.
درنهایت درمورد ارتودنسی ثابت این نکته را نباید نادیده گرفت که به علت استفاده‌ی مداوم ازآن باید مراقبت بیشتری از دهان و دندان صورت گیرد تا دچار آسیب نشوند، البته نوع نامرئی آن به علت قابلیت‌های بیشتر امکان آسیب پذیری را هم درکنار افزایش زیبایی، کاهش می‌دهد.


resim

بیشترین کاربرد ارتودنسی متحرک مربوط به چه سن و شرایطی است؟
ارتودنسی متحرک، برعکس نوع ثابت آن، درهنگام خواب و غذا از دهان خارج می‌شود و برای خروج آن احتیاجی به متخصص ارتودنسی نیست. این نوع ارتودنسی به اندازه نوع ثابت باعث تغییرات زیاد درحالات دندان و فک نمی‌شود، بنابراین برای مواردی که بهم ریختگی زیادی در دندان وجود دارد توصیه نمی‌شود . اما درمورد کودکان که فک درحال رشدی دارند و دندان‌ها بهم ریختگی زیادی ندارند بهترین گزینه است. البته باید درنظر داشت که این مسائل از فرد به فرد فرق می‌کند و باید حتما طبق نظر متخصص ارتودنسی انتخاب شود. ارتودنسی متحرک علاوه بر راحتی که برای فرد ایجاد می‌کند، صدمات کمتری به دندان وارد می‌کند.


resim

آیا سن در میزان هزینه‌های ارتودنسی موثر است؟
جواب این سوال قطعا مثبت است. اقدام در سنین کودکی باعث کاهش هزینه‌ی ارتودنسی می‌شود. درسنین بزرگسالی امکان نیاز به جراحی فک بیشتر می‌شود، باید زمان طولانی‌تری تحت درمان قرار گرفت و انتخاب ارتودنسی ثابت هزینه‌ی بالاتری نسبت به نوع متحرک دارد. هم‌چنین درمواردی به علت عدم رعایت بهداشت دهان که متاسفانه پدیده‌ی رایجی درباره ارتودنسی ثابت هست، باید هزینه‌ای جهت آسیب‌های واردشده به دندان هم متقبل شد.
آیا با توجه به تفاوت‌هایی که سن در روند درمان ارتودنسی ایجاد می‌کند، ارتودنسی در سنین بزرگسالی سودمند و مقرون به صرفه است؟
جواب این سوال هم مثل پرسش قبلی مثبت است. مثل بسیاری از اقدامات پزشکی و یا حتی آموزشی دوره‌ی کودکی قطعا انعطاف پذیری و مزایای بیشتری برای ما دارد اما این به معنی آن نیست که اگر از این سن خارج شدیم از این اقدام به علت سودمند نبودن صرف نظر کنیم. ارتودنسی در دوره‌ی بزرگسالی شما را به هدفی که مدنظر دارید می‌رساند و تجربه‌ی افراد مختلف ثابت کرده که درطیف گسترده‌ای از مشکلات چینش دندان این عمل بسیار سودمند بوده و زیبایی بسیاری به چهره اشخاص بخشیده است، و تنها به صبوری بیشتری احتیاج دارد.
منبع : پایگاه خبری گسترش نیوز


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  علت بوجود آمدن فیستول مقعدی و بهترین درمان آن چیست؟ nyusha 0 487 ۱۴۰۰-۰۷-۱۱، ۱۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  بهترین روش درمان کیست مویی؛ لیزر یا جراحی؟ nyusha 0 317 ۱۴۰۰-۰۶-۲۴، ۰۵:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  روغن گیربکس چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟ saeedso 0 306 ۱۴۰۰-۰۶-۲۲، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: saeedso
  بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید چیست؟ zohreh-kamali 0 297 ۱۴۰۰-۰۶-۱۶، ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zohreh-kamali
  بهترین روش درمان فیستول مقعدی چیست؛ علائم و علت govarnosh 0 285 ۱۴۰۰-۰۶-۱۴، ۱۰:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: govarnosh
  برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی و راهنمای خرید بهترین دستگاه nyusha 0 257 ۱۴۰۰-۰۶-۰۶، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  راهنمای خرید و معرفی بهترین پاور بانک های لپ تاپ rezahaghi321 0 343 ۱۴۰۰-۰۵-۲۴، ۰۵:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rezahaghi321
  بهترین درمان برای بواسیر یا هموروئید چیست؟ nyusha 2 375 ۱۴۰۰-۰۵-۰۴، ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: govarnosh
  بهترین پماد برای شقاق مقعدی ؛آنتی فیشر، دیلتیژل و تتراسایکلین nyusha 0 277 ۱۴۰۰-۰۵-۰۳، ۱۰:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  بهترین شرکت معماری در تهران Maryamgh63 1 375 ۱۴۰۰-۰۵-۰۳، ۰۲:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: jergis

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads