شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جاذبه های گردشگری همدان
#1
جاهای دیدنی همدان با عکس
جاهای دیدنی همدان، سراسر پر از زیبایی و شگفتی های طبیعی و تاریخی است. از جمله اماکن دیدنی همدان; غار علیصدر، دهکده گنجنامه، کوهستان الوند، غار آکواریوم گنجنامه، آرامگاه باباطاهر، آرامگاه ابن سینا و بازار همدان و.. در این مقاله از سایت توریست ایرانی آشنا خواهیم شد.

جاهای دیدنی همدان: (Hamedan) یکی از شهر های قدیمی ایران با جذابیت های دیدنی بسیار زیاد می باشد. همیشه گفته اند که اولین ها در هر زمانی بهترین و هیجان انگیز ترین می باشند.

همدان، نیز از این اولین ها بی بهره نبوده و توانسته رکورد اولین پایتخت ایران و اولین سکونت گاه ماد ها را به خود اختصاص دهد.

همدان، گوشه ای از زیبایی های کشور ایران است، شکر خداوند ایران زمین ما، سرایی است که در هر گوشه از آن جذابیت های بی بدیل و حیرت آوری به چشم می خورد.

همدان; در کشور ایران و از شمال تا جنوب آن سراسر جذابیت و هنر نمایی خداوند و همچنین توانایی های دست انسان ها در طول تاریخ به چشم می خورد. کافی است زمانی را اختصاص دهیم تا در سفری گوشه ای از این همه زیبایی را به چشم ببینیم.

جاهای دیدنی همدان با عکس به صورت کامل دراین مطلب معرفی کرده ایم، پس تا انتها با سایت توریست ایرانی همراه باشید.

اماکن دیدنی همدان
جاذبه های گردشگری استان همدان
در وصف استان همدان، این کهنه دیار که سر شار از تاریخ است و گذر زمان، همین بس که بسیاری از شاعران نیز دست به قلم شده و به شعر سرایی در مورد همدان پرداخته اند. قبل از ورود به مطلب شعری در وصف همدان و جاهای دیدنی اش برایتان آوردیم. خواندن این شهر خالی از لطف نبوده و می تواند برخی از نقاط دیدنی همدان را نیز در دل خود برای شما معرفی کند.

این قله الوند که فخر همدان است 
بر دامنش از چشمه به کهسار روان است
سرسبزی و آن خرمی اش رشگ جنان است
بر عارف و عامی همه جا ورد زبان است
هنگام بهارانش خود مآمن جان است
گر صبحگهی بینی از آن قله والا
زالوند نگر تا که شوی محو تماشا
خورشید که سربرکشد آید سوی بالا
هم رقص کنان بینی اش از دور چه زیبا
از اوج افق رنگ طلا گرد فشان است
از چشمه ملک گویمت ای دل که چه سان است 
جائی است پر از سبزه وخوش نام ونشان است 
آن غلغله اش چون دل عاشق به فغان است 
این ناله جوی از دل کهسار عیان است
هر لحظه دل و دیده نظاره گر آن است
گر خسته نگردی برمت جانب دیگر 
تا در ره کیوار به آن کوه سراسر
بالاتر از آن دشت بود خرم و برتر
میشان بودش نام چه نیکوست ترا بهر
آسوده نشینیم که آرامش جان است
گر میل کنی رفتی از آن ره سوی بالا
تا تخته نادر نشوی رنجه و فرسای
گهواره مریم بودت نیک یکی جای
هم خانه عابد که منی مسکن و مآوای
هنگام تماشای در و دشت و زمان است
ای بس که مفرح بود آن دره مفرا
روئیده گیاهی بهمین نام در آنجا
محصول وی آلاله و آزربه اعلا
کز عطر دل انگیز شوی واله و شیدا
اندوه ز دل میبرد و روح روان است
باز آی که بر تو نمایم ره دیگر
آنجا که ره چشمه فرشته است به معبر 
در بستر آن رود به بالاست یکی سر 
می گردد از آن جای مشام تو معطر 
زان آب کفی نوش که خود راحت جان است 
بر اوج همان دره مرادبیک بود آن رود
بالای سرش شاه نظر قله موعود
بر کوه نوردان جهاندیده و مسعود
بر پیر و جوان ، خرد و کلان جمله بدرود
زان روی که گردشگه آن زنده دلان است
شاطر علی آن دره آباد و مصفا 
آن دره روباه و آن تپه خضراء
هم دره گرگ است مسمی است به آنها
چوی وزمه بود بر زبرش برتر و والا
تا ظن نبری مسکن و ماوآی ددان است
از گنجنامه بر تو بگویم روایت
کز ما نکنی از کم و از بیش شکایت
از کوروش و از شاه خشایار حکایت
خطی است به میخی که شماراست هدایت
بر سنگ نوشته است که تاریخ شهان است
نهری است خروشان و عظیم از سر بالا
آید به سراشیبی از آن دره زیبا
من در عجبم خود که چنین نعمت والا
مبداء زکجا دارد و مقصد کجاها
آبشخور دریای خزر یا که عمان است
از سنگ یکی قلعه اعلای معظم
قز قلعه سی اش نام بود گفته خوارزم
در معبر آن  تاریک دره آن دژ درهم
سنگش همه از مرمر خام است فراهم
خاموش و فراموش که کوه همدان است
افسوس بود زان همه آب فراوان
می نالدو می جوشد و آید زه بیابان
زیبائی و پاکیش چو مرواری غلطان
شایسته که محصور شود آن
تا بهره به زارع دهد و سود درآن است
کوتاه سخن این همه وصف همدان بود 
از خرمی و پاکی و زیبائی آن بود
گویم به تو این گردش ایام چه سان بود
یک روز چنین بود و دگر روز چنان بود
این شعر سروده ی استاد محمد رئوفی (مهر) بود که در آن به بسیاری از جاذبه های دیدنی همدان نیز اشاره شده بود.

همین الان بخونید!  جاهای دیدنی تهران برای کودکان
همدان گردی
اماکن دیدنی همدان
غار علیصدر، سرآمد جاذبه های گردشگری همدان
شاید برای بسیاری از افراد قدم گذاشتن در دل کوه بسیار هیجان انگیز و در بسیاری از موارد نیز همراه با ترس و وحشت باشد. اما برای پایان دادن به این ترس کافی است تا یک بار قدم در غار علیصدر بگذارید. این جاست که ترس و وحشت جای خودش را به دنیایی از زیبایی و حیرت می دهد.

غار علیصدر که یکی از مهترین نقاط دیدنی همدان محسوب می شود، به عنوان یکی از شگفت انگیز ترین غار های آبی ایران شناخته شده است. این غار همچنین طولانی‌ترین غار آبی ایران نیز می باشد.

انجام بسیاری از تحقیقات زمین شناسی حاکی از آن است که غار علیصدر حدود ۲۰۰ میلیون سال سن دارد. طول این غار بسیار زیاد بوده و ارتفاع آب در بعضی از قسمت‌های آن به ۵۰ متر نیز خواهد رسید. دیدن این غار شگفت انگیز در هر فصل از سال ممکن بوده و هیجان خاص خودش را دارد.

فقط قبل از حضور در غار باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
⦁ بازدید از غار به وسیله ی قایق انجام می شود
⦁ پوشیدن جلیقه های نجات الزامی است
⦁ به دلیل اختلاف دمای درون و بیرون غار لازم است تا لباس گرم به همراه داشته باشید

غار علیصدر استان همدان
دهکده گنجنامه، قطب گردشگری بر دامان الوند
در راستای بازدید از کتیبه ‌های کهن و آبشار گنجنامه، دهکده‌ی توریستی زیبایی نیز به چشم می خورد. این دهکده در کنار طبیعت زیبا و بسیار جذاب و منحصر به فردی که دارد، بخش وسیعی از امکانات رفاهی و تفریحی را نیز برای مسافران و گردشگران فراهم کرده است.

همین الان بخونید!  جاهای دیدنی تهران برای عکاسی
زمان ساخت این منطقه ی دیدنی همدان به سال ۱۳۷۹ باز می گردد. این منطقه که در دامنه ی شمالی کوه الوند بر پا شده است هم اکنون توانسته به یکی از اماکن دیدنی همدان و مقاصد گردشگری مسافران تبدیل شود.

دهکده گنجنامه استان همدان
گوشه چشمی بر همدان از فراز عروس کوه‌های ایران
رشته کوه ‌های الوند از جمله مناطقی می باشد که دارای طبیعتی دیدنی، زیبا و بکر می باشد. شاید هر یک مسافران زمان آن را نداشته باشند تا در طول یک سفر بر تمامی دامنه های الوند قدم بگذارند. اما دیدن این همه طبیعت از ارتفاعی بالا می تواند بسیار چشم نواز و هیجان انگیز باشد.

تله کابین گنجنامه با امنیت بسیار بالا و تضمین شده ی خود می تواند شما را در ضیافت عروس کوه ‌های ایران با خود همراه کند. همچنین برای آن دسته از گردشگرانی که حس شور و هیجان آن ها به این راحتی ها ارضا نمی شود، سورتمه و بانجی جامپینگ در نظر گرفته شده است!

سورتمه و بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه می‌تواند تصویر هیجان انگیزتری را از جاهای دیدنی همدان را در ذهن هر یک از مسافران و گرشگران به جا بگذارد.

تله کابین گنجنامه استان همدان
غار آکواریوم گنجنامه، تلفیقی هیجان انگیز از علم و سرگرمی
غار آکواریوم گنجنامه یکی از جاهای بسیار دیدنی در همدان می باشد که می تواند برای بسیاری از علاقمندان به جانوران و خصوصا ماهی ها بسیار هیجان انگیز باشد.

وجود نمونه های کمیاب و جالب از ماهی ها مانند سفره ماهی در این آکواریوم نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. این مجموعه در قسمت های مختلف خود دارای شبیه سازهای آبی و هوایی می باشد.

بدین ترتیب بازدید کنندگان می توانند با دیدن این جاذبه با اقلیم ‌های مختلف دنیا آشنا شده و سفری علمی نیز به اعماق دریا ها داشته باشید!

غار آکواریوم استان همدان
آرامگاه باباطاهر، شاعر آرمیده زیر گنبد فیروزه‌ای
بابا طاهر همواره با دوبیتی‌های لری و شیرینش در بین اهل شعر شناخته شده است. این شاعر پارسی زبان را به دلیل زندگی ساده و عارفانه ای که داشته است لقب عریان داده بودند. آنچه از زندگی نامه ی این شاعر در دست است حاکی از آن است که در لرستان به دنیا آمده بوده و در همدان نیز به خاک سپرده شده است.

آرامگاه بابا طاهر که هم اکنون به یکی از اماکن دیدنی همدان تبدیل شده است، در شمال غرب همدان و بر بالای تپه‌ای قرار دارد.

این آرامگاه دارای شکلی هشت ضلعی بوده و کاشی‌کاری‌های قسمت داخلی گنبد نمایی چشم نواز به آن بخشیده است. همچنین محوطه ی باز و سرسبز اطراف آرامگاه مکانی مناسب برای تفریح گردشگران می باشد.

همین الان بخونید!  جاهای دیدنی تهران
آرمگاه بابا طاهر استان همدان
دیدار با شیخ الرئیس در سفر به همدان
آرامگاه شیخ الرئیس، ابوعلی سینا در میان اماکن دیدنی همدان،  جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. این مقبره با پیوندی که با علم و فرهنگ شهر یافته است توانسته نماد شهر همدان نیز محسوب شود.

این بنا در ابتدا در دوره ی قاجاریان ساخته شد و سپس توسط دولت پهلوی بازسازی و رونمایی شد. با دیدن این مقبره در نگاه اول ناخود آگاه تصویر گنبد قابوس در ذهن نمایان می گردد.

با این تفاوت که آرامگاه ابن سینا دوازده ستون داشته، فضای بین ستون ‌ها باز بوده و تقریبا نصف بنای گنبد قابوس می باشد. همچنین در زیر این برج موزه‌ی علم طب راه اندازی شده است که اگر مسافران سری به آن نیز بزنند خالی از لطف نخواهد بود.

آرمگاه بو علی سینا همدان
بازار همدان، هر راسته یک صنف
مگر می شود به مسافرت رفت و خرید نکرد؟ مسافرت بدون خرید و رفتن به بازار گویی یک چیزش کم است. در سفر به همدان می توانید با رفتن به بازار آن هم فالی بگیرید و هم تماشایی کنید.

چرا که این بازار تنها مختص خرید نبوده و با جاذبه های دیدنی خود مانند بنای قدیمی و آجری و سقف های گنبدی شکلش می تواند حالی خاص به هر کس بخشد. برای باز دید کامل و خرید در این بازار دست کم به یک نصفه روز وقت نیاز است.

در هر راسته از این بازار چیزی به چشم میخورد که هنوز بوی قدیم و بچگی ها را می دهد. اصناف موجود در بازار همدان شامل موارد زیر می شود:

⦁ گیوه‌ فروش‌ها
⦁ مسگران
⦁ چاقوسازان
⦁ شیشه فروش‌ها
⦁ و صحاف‌ها

بازار همدان
دره ی مراد بیگ، تبعیدگاهی با طبیعت منحصر به فرد
در حد فاصل ۵ کیلومتری شهر همدان، عمیق‌ترین دره‌ی کوهستان الوند قرار گرفته است. این دره با چشم انداز بسیار زیبا و خیره کننده ی خود خصوصا در فصل پاییز به یکی از مناطق دیدنی همدان تبدیل شده است. عمق این منطقه و صعب العبور بودن در دوران قاجار آن را به تبعیدگاهی تبدیل کرده بود.

دره مراد بیگ استان همدان
تپه هگمتانه، یادگار سه هزار ساله‌ی مادها
همان‌طور که در مقدمه ی متن اشاره شد،  گفتیم، همدان اولین سکونتگاه برای ایجاد تمدن در فلات ایران بوده است. تپه هگمتانه یکی از مهم ترین جاهای دیدنی همدان به شمار می رود. چرا که این منطقه با تاریخ و تمدن پیوند دارد. همچنین نام همگمتانه در سنگ نوشته‌ های بیستون توسط داریوش اول حک شده است. بعد از کشف این تپه توسط باستان شناسان، بقایای تاریخی مهمی از دل خاک بیرون آورده شد که هم اکنون در موزه ی برلین نگهداری می شوند. این بقایا شامل موارد زیر بودند:

لوح‌های زرین و سیمین
لوح آرشام
لوح آریا رامنه
تپه هگمتانه همدان
در این مقاله از سری مقاله های معرفی جاهای دیدنی ایران، به معرفی جاهای دیدنی همدان: غار علیصدر، دهکده گنجنامه، کوهستان الوند، غار آکواریوم گنجنامه، آرامگاه باباطاهر، آرامگاه ابن سینا و بازار همدان پرداختیم.

منبغ، برگرفته از مقاله جاهای دیدنی همدانhttps://bestcityiran.com
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کارخانه فولاد راد همدان setaard 0 267 ۱۴۰۰-۰۳-۰۲، ۱۱:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: setaard
  پیش از خرید میلگرد همدان چه نکاتی را باید بدانید؟ setaard 0 374 ۱۴۰۰-۰۲-۰۸، ۱۰:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: setaard
  مهم ترین مکان های گردشگری در مسکو damoon 0 256 ۱۴۰۰-۰۱-۳۱، ۰۱:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: damoon
  مقاصد برتر گردشگری در سال 2020 کدامند؟ iranfox 0 334 ۱۳۹۹-۰۹-۰۴، ۰۹:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: iranfox
  طراحی سایت بازاریابی جاذبه ای azadehsadeghi 0 534 ۱۳۹۸-۰۱-۲۹، ۱۰:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  تفاوت بین بازار یابی سنتی و بازار یابی جاذبه ای در طراحی سایت azadehsadeghi 0 523 ۱۳۹۸-۰۱-۲۶، ۰۱:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  جاذبه های دیدنی شهر تبریز akhbarejazab 0 864 ۱۳۹۷-۰۷-۱۴، ۰۴:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: akhbarejazab
  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای جلب مشارکت ایرانیان در خصوص گردشگری iranembberlin97 0 668 ۱۳۹۷-۰۶-۲۰، ۰۳:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: iranembberlin97
  جاذبه های گردشگری زیبای سوئیس akhbarejazab 0 759 ۱۳۹۷-۰۵-۱۷، ۰۲:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: akhbarejazab
  نگاهی اجمالی به ده جاذبه معروف کوش آداسی+ مهم ترین مراکز خرید، رستوران ها و هتل ها tourgasht admin 0 780 ۱۳۹۷-۰۵-۰۹، ۰۴:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: tourgasht admin

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads