شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
فوق روان کننده بتن
#1
فوق روان کننده بتن چیست؟
فوق روان کننده بتن با کاهش مصرف سیمان باعث صرفه جویی در مصرف سیمان میشود. فوق روان کننده بتن در بزرگراه ها استفاده میشود. باعث افزایش مقاومت بتن میشود.

resim
فوق روان کننده بتن

ماده افزودنی فوق روان کننده بتن باعث کاهش آب بتن و روان شدن بتن میشود این ماده در مقایسه با روان کننده های معمولی دارای قدرت بیشتری است و باعث افزایش مقاومت بتن هم میشود.
فوق روان کننده بتن با کاهش آب بتن باعث روان شدن بتن میشوند و همچنین اثرات جانبی هم دارد مثل تاخیر یا تسریع در عمل حباب سازی که برای دفع این اثر می توان آن را با سایر مواد افزودنی شیمیایی دیگری ترکیب کرد. فوق روان کننده بتن خود از ترکیب چند نوع ماده شیمیایی ایجاد میشود.

مزایای استفاده از فوق روان کننده بتن

استفاده از فوق روان کننده بتن از چند جهت ممکن است مفید واقع شود:
در مخلوط کردن بتن با کارایی زیاد باعث میشود که چسبندگی آن افزایش یابد.
فوق روان کننده بتن با کاهش آب بتن باعث افزایش کارایی بتن میشود.


فوق روان کننده بتن باعث کاهش آب بتن می شود و باعث افزایش مقاومت آن شده بدون اینکه کارایی بتن تغییر یابد.
روان کننده بتن باعث کاهش مقدار سیمان مصرفی با همان مقدار آب میشود که باعث به صرفه بودن آن شده و صرفه جویی در هزینه ها میشود.
این روان کننده ها بدون دخالت در خاصیت معمولی بتن هستند که در مقایسه با بتن با مقدار بیشتر با همان مقدار آب دارای مقاومت بیشتری هستند و در طول زمان در خاصیت آن ها تغییری ایجاد نمیشود.
در مصرف این افزودنی ها باید دقت شود که چون کاهش میدهند در این موارد اگر زیاد مصرف شود با افزودن آب هم نمیتوان از سفت شدن آن جلوگیری کرد.
به صوت کلی می توان گفت که افزدونی های روان کننده باعث افزایش مقاومت بتن شده و بتن را دربرابر شرایط جوی مختلف مثل یخبندان و تغییر دما و ... مقاوم میسازد.


نحوه تاثیر روان کننده بتن
( کلمه غیر مجاز ) روان کننده بتن با تغییرات شیمیایی در بتن باعث افزایش مقاومت آن شده و با دور کردن حباب های هوا باعث روان شدن بتن میشوند.
بار منفی باعث افزایش مقاومت و روان شدن بتن میشود و در نتیجه باعث افزایش کارایی آن میشود.


اثرات جانبی مواد روان کننده بتن
به دلیل افزایش مقاومت بتن ممکن است دانه های آب از آن جدا شوند و باعث آب انداختن بتن در دراز مدت شوند.

میزان مصرف موارد روان کننده بتن
مواد افزودنی کاهنده آب باید به میزان خیلی کم مصرف شود و در مواردی مشاهده شده که با استفاده زیاد گیر شدن بتن تا سه روز به تاخیر افتاده است.
تبلیغات
ads
#2
افزودنی های بتن شیمی ساختمان

شیمی ساختمان تولید کننده برتر انواع افزودنی های بتن می باشد. محصولات ما در زمینه روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن دارای نشان استاندارد اجباری ملی است. شماره استاندارد اجباری ملی برای این محصولات 2930 می باشد. محصولات ما را با نشان شیمی ساختمان خریداری نمایید. شرکت شیمی ساختمان با نزدیک به نیم قرن تجربه مفتخر به دریافت گواهینامه های ایزو متعددی شده است. ISO9001 – ISO14001 – OHSAS 18001 از گواهینامه های بین المللی ماست.

فوق روان کننده بتن شیمی ساختمان
فرکوپلاست P10N

فرکوپلاست P10N یک افزودنی بتن برای تولید بتن فوق روان با مقاومت بالا است. P10N یک افزودنی فوق روان کننده بتن نسل جدید بر پایه تکنولوژی پلی کربوکسیلات اتر است. از این محصول برای ساخت بتن با بیشترین کاهش آب استفاده می شود. استفاده از P10N باعث کسب مقاومت بالا در سنین اولیه بتن و حفظ اسلامپ در زمان کوتاه می شود. این محصول قابلیت کاهش آب مخلوطی بتن تا 40% با اسلامپ ثابت را دارد. همین ویژگی باعث افزایش مقاومت فشاری بتن در سنین اولیه و نهایی می شود. همچنین دوام بتن بتن افزایش می یابد.

فرکوپلاست P100

فرکوپلاست P100 یک فوق روانساز بتن با توانایی کسب مقاومت بالا در سنین اولیه است. این فوق روان کننده بتن بر پایه نسل دوم کوپلیمر های پلی کربوکسیلیک اسید می باشد. افزودنی بتن p100 در تولید قطعات پیش ساخته و پیش تنیده مورد استفاده است. ساختمان مولکولی این محصول به گونه ای است که مقاومت بالایی در سنین اولیه بتن کسب می کند. و در شرایط دمای محیط دارای بالاترین بازدهی است.

فرکوپلاست P10NS

فرکوپلاست P10NS یک افزودنی جهت تولید بتن فوق روان با مقاومت مطلوب است. P10NS یک افزودنی فوق روانساز بتن نسل جدید بر پایه پلی کربوکسیلات اتر می باشد. این محصول برای تولید بتن با کاهش آب مناسب است. استفاده از این افزودنی باعث بالا رفتن مقاومت بتن در سنین اولیه، با حفظ اسلامپ در زمان کوتاه می شود. این فوق روان کننده بتن ، قادر به کاهش آب اختلاط بتن تا 35% را با اسلامپ ثابت دارد.

فرکوپلاست P9N
فرکوپلاست P9N یک افزودنی برای تولید بتن فوق روان با مقاومت بالا است. این محصول یک افزودنی فوق روان کننده بتن نسل جدید بر پایه پلی کربوکسیلات اتر است. برای ساخت بتن با بیشترین کاهش آب و کسب مقاومت بالا در سنین اولیه، با حفظ اسلامپ در زمان کوتاه می توانید از فرکوپلاست P9N استفاده کنید. این محصول نیز قابلیت کاهش آب مخلوطی در بتن را تا 30% دارد. البته این کاهش آب با اسلامپ ثابت است. همین مساله باعث افزایش مقاومت فشاری بتن در سنین اولیه و نهایی شده و دوام بتن نیز افزایش می یابد.

فرکوپلاست PS1

فرکوپلاست PS1 یک فوق روان کننده بتن با مقاومت بالا است. از PS1 می توان برای تولید قطعات پیش ساخته بتنی استفاده کرد. این محصول بر پایه تکنولوژی پلی کربوکسیلات اتر می باشد.

فرکوپلاست M20
فرکوپلاست M20 یک افزودنی  فوق کاهنده آب و فوق روان کننده بتن است. این محصول به عنوان افزودنی کاهش دهنده آب و فوق روان کننده قوی بتن استفاده می شود.، M20 را می توان برای تولید بتن های روان با کارایی بالا با حداقل نسبت آب به سیمان استفاده کرد. استفاده از این محصول باعث با حفظ اسلامپ برای زمان کوتاه می شود.
با استفاده از M20 می توان آب اختلاط بتن را تا 25% کاهش داد. استفاده از M20 باعث افزایش مقاومت فشاری در سنین اولیه و نهایی و همچنین دوام بتن می شود. M20 یک عامل موثر در پخش ذرات سیمان، خاکستر بادی و میکروسیلیس می باشد. همچنین باعث جلوگیری از تمایل جذب و توده ای شدن آنها می شود. استفاده از M20 باعث چخش همگن خمیر سیمان در مخلوط می شود. استفاده از M20 باعث آزاد شدن آب محصور شده در بین ذرات می شود. این عمل سطح موثر سیمان در عمل هیدراسیون را افزایش می دهد.
فرکومنت N60
فرکومنت N60 یک افزودنی فوق روان کننده بتن و  فوق کاهنده آب بتن است. این محصول قادر به کاهش آب اختلاط بتن تا 20% است. همچنین این محصول بدون کلراید و سایر ترکیبات خورنده می باشد.
فوق روان کننده دیرگیر بتن
فرکوپلاست FARCO PLAST P10-3R
فرکوپلاست P10-3R یک فوق روان کننده قوی بتن با خواص حفظ اسلامپ است. این محصول بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده است. این محصول دارای خاصیت حفظ اسلامپ بتن در زمان طولانی است.
فرکوپلاست P100-3R
فرکوپلاست P100-3R یک فوق روانساز بتن قوی با خواص حفظ کارایی جهت تولید بتن توانمند است. این محصول بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده تلید شده است.
فرکوپلاست PS10
فرکوپلاست PS10 یک فوق روان کننده قوی بتن با خواص حفظ اسلامپ بالاست. PS10 یم فوق روان کننده نسل سوم بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده می باشد. PS10 خاصیت حفظ اسلامپ بتن در زمان طولانی و تاخیری 1 تا 6 ساعت را دارد.
فرکوپلاست PS10M
فرکوپلاست PS10M یک فوق روان کننده بتن قوی با خواص حفظ اسلامپ می باشد. این محصول بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده تولید شده است.
فرکوپلاست PR
فرکوپلاست PR یک فوق روان کننده بتن قوی است که خاصیت حفظ اسلامپ بالا دارد. PR یک فوق روان کننده نسل سوم بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده است. این محصول شیمی ساختمان با خواص حفظ اسلامپ بتن در زمان طولانی و تاخیری 2 تا 6 ساعت تولید شده است.
فرکوپلاست P9-3R
فرکوپلاست P9-3R، فوق روانساز بتن قوی  با خاصیت حفظ اسلامپ مطلوب است. این محصول شیمی ساختمان فوق روان کننده نسل سوم بر پایه پلی کربوکسیلات های اصلاح شده است. این محصول خاصیت حفظ اسلامپ بتن در زمان 45 دقیقه را دارد.
فرکوپلاست M20R
فرکوپلاست M20R فوق روان کننده بتن قوی با خواص حفظ اسلامپ است. این محصول شیمی ساختمان فوق کاهنده آب نیز می باشد. M20R دارای خاصیت دیرگیری است. بنابراین از این محصول می توان برای تولید بتن های روان با کارایی بالا و حفظ اسلامپ در شرایط محیطی گرم و حمل بتن در زمان طولانی استفاده کرد. M20R بر پایه پلی نفتالین سولفونات اصلاح شده تولید شده است. این محصول قادر به کاهش آب اختلاط بتن تا 25% با اسلامپ ثابت است. همین ویژگی باعث افزایش مقاومت فشاری و همچنین دوام بتن می شود.
فرکومنت M60
فرکومنت M60 یک افزودنی فوق روان کننده بتن است. این محصول همچنین فوق کاهنده آب بتن با خواص دیرگیری است. M60 جزو افزودنی های بتن شیمی ساختمان است که توانایی کاهش آب اختلاط بتن تا 20% را دارد. به خاطر ساختار مولکولی محصول، باعث حفظ کارایی بتن در زان های طولانی می شود. این محصول برای تن ریزی های حجیم مناسب است.
روان کننده بتن
فرکومنت N50
فرکومنت N50 یک افزودنی روان کننده بتن و کاهنده آب بتن است. N50 یک روانساز بتن بر پایه لیگنوسولفونات است. از این محصول برای بتن ریزی در شرایط آب و هوای معتدل با حفظ اسلامپ در زمان محدود استفاده می شود. روان کننده بتن شیمی ساختمان قابلیت کاهش آب اختلاط به میزان حداقل 5% را دارد. از این محصول برای ساخت بتن با اسلامپ یکسان استفاده می شود. استفاده از این محصول، باعث کاهش نفوذپذیری و جمع شدگی و افزایش مقاومت فشاری بتن می شود. استفاده از N50 باعث می شود بدون افزایش میزان آب بتن ، روانی بتن افزایش یابد. با استفاده از یان محصول علیرغم کاهش مصرف آب اختلاط بتن ، روانی بتن نیز افزایش می یابد
روان کننده دیرگیر بتن
یک از افزودنی های بتن مورد استفاده، روان کننده دیرگیر بتن است. شیمی ساختمان دو محصول زیر را برای این منظور تولید کرده است.
فرکومنت R50
فرکومنت R50 یک افزودنی روان کننده دیرگیر بتن با خواص حفظ اسلامپ در هوای گرم است. فرکومنت N50 یک کاهنده آب بر پایه لیگنو سولفونات اصلاح شده است. این محصول برای بتن ریزی با خواص حفظ اسلامپ در زمان طولانی طراحی و تولید شده است. R50 توانایی کاهش آب اختلاط به میزان حداقل 5% را دارد. از این افزودنی برای ساخت بتن با اسلامپ یکسان استفاده می شود. با استفاده از این محصول می توان نفوذپذیری بتن را کاهش داد. همچنین جمع شدگی و افزایش مقاومت فشاری بتن را در پی دارد.
فرکومنت M50
فرکومنت M50 یک افزودنی کاهنده آب است. این محصول شیمی ساختمان روان کننده بتن با خواص دیر گیری است. M50 بر پایه لیگنو سولفونات تولید شده است. M50 برای بتن ریزی در آب و هوای گرم با حمل طولانی و حفظ اسلامپ در طول زمان مناسب است. این محصول توانایی کاهش آب اختلاط به میزان حداقل 5% را دارد. از M50 برای ساخت بتن با اسلامپ یکسان استفاده می شود. نتیجه استفاده از M50 کاهش نفوذپذیری و جمع شدگی و  افزایش مقاومت فشاری بتن است.
افزودنی دیر گیر بتن
فرکومنت 1000
فرکومنت 1000 یک افزودنی دیرگیر کننده بتن است. البته این محصول به طور ضعیفی خاصیت روان کنندگی بتن را نیز دارد. این محصول باعث تاخیر کنترل شده درگیرش ملات و بتن و جلوگیری از سفت شدگی می شود. بنابراین از آن می توان برای سهولت در بتن ریزی و پرداخت استفاده کرد.
افزودنی زودگیر بتن پودری و مایع
افزودنی زودگیر بتن به صورت پودری و مایع تولید می شود.
پودر زودگیر بتن فرکوکریت AF
فرکوکریت  یک AF زودگیر پودری بتن برای شاتکریت به روش خشک است. این محصول بدون کراید و فاقد قلیا است. زودگیر پودری بتن AF برای تسریع درگیرش شاتکریت به روش خشک طراحی و تولید شده است. با تغییر میزان استفاده AF می توان زمان گیرش و زمان سخت شدن را کنترل کرد.
زودگیر بتن پودری فرکوکریت P1
فرکوکریت P1 یک زودگیر بتن پودری جهت شاتکریت به روش خشک است. این محصول بدون کراید، طراحی شده است. P1 برای تسریع درگیرش شاتکریت به روش خشک مناسب است.
زودگیر مایع بتن فرکوکریت L1
فرکوکریت L1 یک زودگیر مایع بتن جهت شاتکریت به روش تر است. این محصول با عملکرد قوی، برای کسب مقاومت های اولیه و نهایی بالا فرموله شده است.
ضد یخ و زود گیر بتن (بدون کراید)

فرکوفریز یک ضد یخ بتن و زودگیر بتن شیمی ساختمان است. این محصول بدون کلراید است. این محصول شیمیایی باعث بالا رفتن روند عمل هیدراسیون سیمان می شود.
افزودنی زودگیر کننده بتن و زود سخت شونده
فرکومنت HA یک افزودنی زودگیر کننده و زود سخت شونده بتن است. این محصول بدون کلراید است. از این محصول می توان برای بتن های مسلح و ملات ها و گروت های سیمانی (خاصیت ضد خورندگی ملزومات فلزی) استفاده کرد. HA یک افزودنی مناسب برای تسریع زمان گیرش بتن است. استفاده از این محصول باعث بهبود کسب مقاومتهای اولیه و نهایی در ترکیبات سیمانی می شود.
عملکرد HA به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله میزان مصرف افزودنی ، نحوه اختلاط ، دمای بتن و محیط، شرایط عمل آوری نسبت آب به سیمان و همچنین نوع سیمان.
افزودنی حباب هواساز بتن
فرسیزال ایر یک افزودنی حباب هواساز بتن است. فرسیزال محلول در آب بوده و بدون کلراید است. از این محصول برای تولید حباب های هوای میکرونیزه پایدار در مخلوط بتن و ملات استفاده می شود.  استفاده از فرسیزال ایر باعث افزایش دوام بتن در برابر سیکل های یخ و ذوب می شود. همچنین این محصول باعث بهبود کارایی و کاهش آب انداختگی بتن می شود.
افزودنی کاهنده آب بتن
شیمی ساختمان دو محصول کاهنده آب بتن را تولید کرده است. فرکومنت APL یک آب بندکننده بتن و ملات بصورت مایع (پارسیکا) می باشد. این محصول بر پایه لیگنو سولفونات با خواص روان کنندگی است. افزودنی دیگر ، فرکومنت AP است که یک ضد آب کننده بتن و ملات بصورت پودر یا  مایع (پارسیکا) می باشد.
سایر افزودنی های بتن شیمی ساختمان
فرکوفرم |روغن قالب بتن با خواص رهاسازی قوی
فرکوفوم یم محصول شیمی ساختمان به عنوان روغن قالب بتن است. این محصول خاصیت رهاسازی قوی را دارد. این محصول بر پایه روغنهای معدنی ، افزودنیهای جدا کننده و حلال های آلی ساخته شده است. روغن قالب بتن فرکوفوم برای جداسازی بتن از سطوح قالبهای فلزی، چوبی ، پلیمری بسیار مناسب است. واکنش انجام شده افزودنیهای موجود در فرکوفرم بر روی سطح قالب در تماس با سیمان باعث ایجاد خاصیت ضد کفی می شود. این مساله باعث جلوگیری از حبس هوا در بحد فاصل بتن و قالب می شود.
غشاء محافظ برای جلوگیری از تبخیر آب بتن و ملات تازه
فرکوکیور HR-WB یک افزودنی برای پوشش سطح تازه بتن است. این محصول در نوع HR و WB تولید می شود.
 • فرکو کیور WB برپایه رزین معلق درآب است.
 • فرکو کیورHR برپایه رزین های هیدروکربنی است.
هر دو نوع فرکوکیور با غلظت پایین به عنوان پوشش بر روی سطح بتن تازه استفاده می شود. این پوشش برای جلوگیری از تبخیر آب بتن و بهینه نمودن هیدراسیون سیمان است. فرکوکیور WB و HR در دو رنگ سفید و بیرنگ برای سطوح مختلف با خواص متفاوت استفاده می شود. این محصولات پس از اجرا بر روی سطح بتن تازه در بازه زمان کوتاهی خشک می گردند. پس از خشک شدن یک لیه غیر قابل نفوذ را تشکی می دهند. این لایه باعث حبس رطوبت در داخل بتن و لوله های مویین می شود.
افزودنی ضد آب کننده بتن
سه محصول فرکوژل F1 و F2 و F3 به عنوان افزودنی بتن ضد آب تولید شده اند.  این محصولات افزودنی اصلاح شده با خواص ضد آب کنندگی بتن است. تولید این محصولات بر پایه فوق روان کننده بتن با میکروسیلیس و افزودنی های آب بند کننده است.

شرکت شیمی ساختمان قدیمی ترین شرکت تولید محصولات شیمی ساختمان می باشد. ما تجربه ای نزدیک به نیم قرن را در زمینه تولید داریم. محصولات ما شامل انواع  افزودنی های بتن ، بتن آماده ، چسب بتن ، چسب کاشی و چسب سرامیک، گروت ، ماستیک و نوار واتر استاپ و انواع رنگ صنعتی و پوشش های صنعتی است. برای سفارش خرید محصولات ما و درخواست همکاری به عنوان نماینده شیمی ساختمان می توانید با شماره 02127427 تماس بگیرید. توجه داشته باشید که محصول شیمی ساختمان اصل را خریداری نمایید. شرکت های مختلفی با استفاده از عنوان شیمی ساختمان اقدام به تولید محصولات مشابه ما نموده اند.
#3
کاهندۀ آب متعارف (روان کننده)
افزودنی های بتن کاهندۀ آب متعارف (نوع A، ASTM C 494[1]عموماً تحت عنوان کاهندۀ معمولی و یا متعارف شناخته می‌شوند. هنگامی که به اندازه مقدار پیشنهادی کارخانه تولید کننده استفاده شود، مواد افزودنی کاهندۀ آب متعارف به صورت واحد و یا ترکیبی از راه­ های زیر ‌به‌طور‌ حداقلی بر زمان گیرش تأثیر­گذار هستند
 • کاهش نسبت W/B با حفظ اسلامپ
 • افزایش اسلامپ با حفظ نسبت W/B؛
 • کاهش مقدار مواد سیمانی و آب با حفظ اسلامپ و مقاومت.


[1]مشخصات استاندارد برای مواد افزودنی شیمیایی برای بتن.
 


[تصویر: af-1-1024x1024.jpg]کند گیر کننده ها
مواد افزودنی کندگیر کنندۀ گیرش (نوع B و D، ASTM C 494) برای تولید بتن از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. این مواد افزودنی ‌به‌طور‌ معمول برای کنترل زمان گیرش استفاده می‌شوند. با این حال، نقش اصلی این مواد در کنترل هیدراسیون و ارتباط آن با توسعۀ مقاومت است. بتن های ویژه در مقایسه با بتن‌‌های متعارف، مقدار مواد سیمانی بیشتری دارد. در شرایط کاملاً برابر، طولانی‌تر شدن زمان هیدراسیون سبب افزایش مقاومت بلند مدت می‌شود. مواد افزودنی کند گیر کننده، نرخ هیدراسیون C3S را کاهش می­دهد و برای افزایش زمان گیرش استفاده می‌شود.
این مواد با کنترل نرخ سخت ­شدگی می­تواند سبب از بین بردن مفاصل سرد شود و موجب انعطاف پذیری در برنامۀ زمان­بندی بتن ­ریزی شود. تحت شرایط دمایی پیش ­بینی شده، مقداری از یک مواد افزودنی کندگیر کننده می­تواند نرخ مطلوبی از سخت­ شدگی را فراهم کند. وقتی اثر مواد افزودنی کندگیر کننده کاهش یابد، آزاد­سازی حرارت به‌صورت عادی و یا کمی تند‌تر رخ می­دهد. بسته به نوع و مقدار مواد افزودنی، این مواد می­تواند هیدراسیون اولیه را ‌به‌طور‌ مؤثری کنترل نماید. مواد افزودنی کندگیر کننده شیمیایی متعارف می‌تواند در کنترل حفظ کارایی مفید باشد. با این حال، در استعمال این مواد باید احتیاط لازم مبذول شود.

انواع مواد افزودنی بتن

پایدار کنندۀ هیدراسیون
مواد پایدار کننده هیدراسیون (نوع B و D در ASTM C 494) در مواقعی که افزایش زمان گیرش به­ طور کنترل شده لازم است، می­تواند بسیار مفید باشد (مواقعی همچون افزایش فاصله و بتن ریزی­های مستمر). برخلاف کندگیر کننده ­های متعارف، مواد پایدار کننده هیدراسیون برای توسعۀ کنترل زمان گیرش فرمول بندی شده است. این مواد بسته به مقدار مصرفی می‌تواند زمان گیرش را از چند ساعت تا بیش از یک روز گسترش دهد.


فوق کاهندۀ آب
مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب و یا ˮفوق روان کننده ­ها­“ پلمیر‌‌های خطی دارای گروه‌‌های سولفونیک اسید هستند که در فواصل منظم به پیکرۀ پلمیری متصل شده ­اند (1968، Verbeck). اکثر فرمولاسیون‌‌های مواد فوق کاهندۀ آب، متعلق به یکی از چهار دسته زیر است:
·         میعانات سولفات ملامین فرمالدئید[1]؛
·         میعانات سولفات نفالین فرمالدئید[2]؛
·         لینگوسولفونات‌‌های اصلاح شده[3]؛
·         مشتقات پلی­کربوکسیلات[4].
با استفاده از مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب (انواع F و G در ASTM C 494) نسبت W/C کاهش می‌یابد و به‌طور ویژه­ای در سنین پایین موجب افزایش سطوح مقاومت می­گردد. تطبیق مواد افزودنی به مواد سیمانی از نظر نوع و میزان مصرف دارای اهمیت زیادی است. از دست رفتن ویژگی­ های اسلامپ بتن تعیین کنندۀ آن خواهد بود که آیا HRWR باید در پلانت یا محل بتن­ ریزی و یا در هر دو موقعیت اضافه شود. هر چند با ظهور محصولات نسل جدید در بسیاری از موارد فقط با اضافه شدن در پلانت می‌توان حفظ اسلامپ لازم را کسب نمود. مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب به صورت واحد و یا ترکیبی از راه ­های زیر ‌به‌طور‌ حداقلی بر زمان گیرش تأثیر گذار هستند:
·         کاهش نسبت W/C با حفظ اسلامپ؛
·         افزایش اسلامپ با حفظ نسبت W/C؛
 •        کاهش مقدار مواد سیمانی و آب با حفظ اسلامپ و مقاومت.

مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب ممکن است به قصد کاهش نسبت W/C و حفظ اسلامپ معادل و یا افزایش اسلامپ با حفظ نسبت W/C و یا به­ صورت ترکیبی از دو حالت اخیر به‌کار رود. مواد افزودنی باید به‌صورت یکنواخت در سراسر بتن توزیع شوند. آمیختن کافی به‌منظور عملکرد یکپارچه بسیار حیاتی است. مشکلات ناشی از توزیع غیریکنواخت مخلوط و یا تغییرپذیری‌های دوزاژ یک پیمانه به پیمانۀ دیگر، موجب اسلامپ، نرخ سخت شدگی و توسعۀ مقاومت غیر یکنواخت خواهد شد.
 [1] .Sulfonated melamine-formaldehyde condensates
[2] .Sulfonated naphthalene-formaldehyde condensates
[3] .Modified lignosulfonates
[4] .Polycarboxylate derivatives


تسریع کننده ­ها
مواد افزودنی تسریع کننده (نوع C و E در ASTM C 494). این مواد معمولاً به قصد بازکردن قالب اعضای عمودی برای ارائه مقاومت کافی در سنین اوّلیه در مخلوط­ های بتن اضافه می­ شوند. تسریع کننده­ ها برای افزایش نرخ سخت­ شدگی استفاده می­ شوند، این امر به طور معمول در تضاد با افزایش مقاومت بلند مدت است. اجتناب از تسریع کننده‌‌ها امکان پذیر است امّا نیاز به مقاومت بالا در سنین پایین در بسیاری از ساخت و سازها از قبیل ساخت سریع سازه­ های بلندمرتبه و یا اعضای پیش ساخته، امری متداول و مرسوم می‌باشد. به عنوان یک پیامد، افزایش نرخ هیدراسیون در سیستم معین سبب کاهش کسب مقاومت بلند مدت می­ شود. 


اصلاح کننده ویسکوزیته
مواد افزودنی اصلاح کنندۀ ویسکوزیته و یا گرانروی (VMAs) یک خانواده از مواد افزودنی طراحی شده برای کاربری‌‌های ویژه است. فدراسیون اروپا کاربرد­های ذیل را برای مواد شیمیایی ساخت­ و ساز تخصصی و سیستم‌‌های بتن بر شمرده است:
·         کاهش جداشدگی در قابلیت فرا روانی / بتن خود متراکم؛
·         کاهش آب بٌردگی[1] بتن‌‌های زیر آب؛
·         کاهش اصطکاک و فشار در بتن پمپ شده؛
·         ترمیم سنگدانه‌‌های بد دانه ­بندی شده مخصوصاً در سنگدانه‌‌هایی که نرمی ماسه مطلوبی ندارند؛
·         کاستن مقدار مواد پودری در بتن خود متراکم؛
·         کاهش آب انداختگی بتن؛
 •         بهبود مقاومت در بتن نیمه خشک.

غالباً مخلوط بتن خود متراکم با استفاده از مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب در پیوند با مواد افزودنی اصلاح­ کننده ویسکوزیته مانند اتر سلولز[2]، ولان[3] و یا چسب دیاتان[4] تولید می‌شود. برخی از اصلاح‌کننده‌‌های گرانروی، مبتنی بر مواد اورگانیک همچون سیلیس کلوئیدی می‌باشند که آمورف با نامحلولی اندک[5] و ذرات غیرقابل انتشار و بزرگتر از مولکول­ها هستند امّا به اندازه­ای کوچک هستند که بدون ته‌نشینی در آب معلق می‌مانند. برهم کنش یونی سیلیس و کلسیم در سیمان باعث تشکیل ژل سه بعدی می‌شود که سبب افزایش ویسکوزیته و یا افزایش حد جاری شدن خمیر خواهد شد. این ساختار سه بعدی (ژل) در کنترل رئولوژی مخلوط مشارکت می‌کند. بهبود توزیع یکنواخت و تعلیق ذرات دانه‌‌ها موجب کاهش قابل توجهی از تمایل به آب انداختگی، جداشدگی و ته نشینی می­ شود.
مواد افزودنی اصلاح کننده گرانرویی عمدتاً به‌صورت مخلوط پودر و یا به‌منظور تعیین­ مقدار آسان ‌تر و بهبود دقّت به‌صورت دوغابی عرضه می‌شوند. این مواد تأثیر ناچیزی بر روی خصوصیات تازه و سخت شدۀ بتن دارند ولی اگر برخی از آنها با مقدار بالا استفاده شوند می­توانند بر روی مدت زمان گیرش، مقدار و ثبات هوای ایجاد شدۀ بتن تأثیر گذار باشند (2006، EFNARC). 
 [1] .Washout
[2] .Cellulose ether
[3] .Welan
[4] .Diutan gum
[5] .Amorphous with small insoluble


باز دارندۀ خوردگی
بازدارنده ­های خوردگی در درجۀ اوّل برای تهدید‌‌ نمک­ های کلرید و خوردگی فولاد استفاده می‌شوند. سازه‌هایی مانند پارکینگ­ ها، سازه­ های دریایی و پل­ ها در معرض این خطر هستند. فرو اکسید و فریک اکسید بر روی سطوح فولاد­های تقویتی بتن شکل می­گیرند. گرچه فرو اکسید در محیط قلیایی بتن پایدار است، امّا با کلرید­ها به‌صورت مجتمع­ هایی که به بیرون از فولاد حرکت می­کند به شکل زنگ زدن واکنش می‌کند. مواد افزودنی بازدارندۀ خوردگی ‌به‌طور‌ شیمیایی از واکنش خوردگی جلوگیری می‌کنند.
تا بدین جا مواد افزودنی باز‌دارندۀ خوردگی که ‌به‌طور‌ گسترده­ای استفاده شده نیتریت کلسیم بوده است. بازدارنده ­هایی آندی مانند نیتریت‌ها، مسدود کنندۀ واکنش خوردگی کلرید-یون­ها است که با تقویت و پایدارسازی شیمیایی، غشاء محافظ اثر ناپذیری بر روی فولاد ایجاد می­کند. این غشاء فریک اکسید در بتن به وسیله محیطPH  بالا ایجاد می‌شود. نیتریت- یون‌ها باعث بیشتر پایدار شدن فری اکسید می­شوند (2002، Kosmatka و همکاران).
دیگر بازدارنده­ های خوردگی تجاری عبارتند از: نیتریت سدیم[1]، اتانولامین دی‌متیل[2]، آمین­ ها[3]، فسفات ­ها[4]­ و آمین­ های ستر[5].[1] .Sodium nitrite
[2] .Dimethyl ethanolamine
[3] .Amines
[4] .Phosphates
[5] .Ester amines


اثرات هم افزایی مواد افزودنی
معمولاً برای تولید بتن رایج است که از مواد فوق کاهندۀ آب (فوق روان‌کننده) در ترکیب با یک مواد افزودنی متعارف کندگیر کننده و یا پایدار کننده هیدراسیون استفاده شود. مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب، کارایی معادل را در نسبت W/C کمتر ارائه می­دهند و سبب بهبود مقاومت بتن می‌شوند. مواد کند گیرکننده، هیدراسیون سیمان را آهسته می­کنند و فرصت کارگران برای راحت کار کردن با بتن بیشتر می‌شود.
ترکیب کردن مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب به­ همراه افزودنی‌‌های شیمیایی کندگیر کننده یک شیوۀ رایج برای دستیابی به عملکرد بهینه با کمترین هزینه است. با این ترکیبات بهینه­ سازی شده می‌توان به خصوصیاتی همچون افزایش مقاومت، کنترل زمان گیرش و کارایی مطلوب دست یافت. هنگام استفاده از مواد افزودنی ترکیبی، این مواد باید به صورت جداگانه و به شیوه­ای که توسط تولید کننده (کارخانه) تایید شده است، توزیع شود. درصورت استفاده از مواد افزودنی حباب­زا، این مواد در جریان فرآیند پیمانه کردن بتن هرگز نباید در تماس مستقیم مواد افزودنی شیمیایی دیگر قرار بگیرند.
در حالت کلی، گیرش طبیعی مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب و یا مواد افزودنی کاهنده آب به اندازۀ مواد افزودنی که گیرش را به تاخیر می­اندازد، برای افزایش مقاومت بلند مدت مفید نخواهد بود. با افزایش مقاومت مشخصۀ طراحی، توانایی مواد افزودنی کندگیر کننده برای کنترل مؤثر هیدراسیون که با مقاومت مرتبط است، ‌به‌طور‌ فزآینده­ای حائز اهمیت می­ شود. 
در مخلوط بتن، مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب در درجه اوّل برای کاهش نسبت W/C و حفظ کارایی استفاده می‌شوند. با توجه به مقدار نسبتاً زیاد مایع که غالباً از مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب وارد می‌شود، مقدار آب این مواد افزودنی باید در محاسبه نسبت آب به مواد سیمانی گنجانیده شود.
مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب در بتن قادر است نسبت آب به مواد سیمانی لازم را تولید کند. این مواد برای کنترل تقاضای آب، اسلامپ، ابقای اسلامپ، زمان بتن­ ریزی، نرخ کسب مقاومت و اثرات افزایش حرارت و بهبود تراکم به‌کار گرفته می­شود.
برهم کنش غیر منتظره در بین اجزای بتن در سیستم­ های سیمانی ‌به‌طور‌ فزاینده­ ای شایع است که موجب زایش بیچیدگی بیشتر و تقاضا­های شدید می­ شود. چنین ناسازگاری­ هایی به صورت سخت­ شدگی زودرس، به تأخیر افتادگی بیش از حد، پتانسیل غیر کنترل شدۀ ترک خوردگی در سنین پایین و غیر پایدار بودن و غیر قابل قبول بودن سیستم حباب هوا پدیدار می­شود.


افزودنی های حباب زا
مواد افزودنی حباب زا سورفکتنت­ هایی[1] هستند که حباب‌‌های ریز را در خمیر بتن ایجاد می‌کنند. ایجاد حباب هوا باعث بهبود کارایی بتن، کاهش آب­ انداختگی و جداشدگی و از همه مهمتر، سبب بهبود پایداری بتن در برابر یخبندان می­ شود. ایجاد حباب هوا برای اطمینان از دوام بلند مدت بتن­ هایی که ‌به‌طور‌ بحرانی با آب اشباع شده و سپس در معرض شرایط انجماد و ذوب قرار می­ گیرند ضروری است. با این حال، ایجاد حباب هوا فقط از قسمت خمیر بتن محافظت می­ کند و از زوال ناشی از انجماد سنگدانه­ ها محافظت نمی­کند.
مواد افزودنی حباب زا عمداً برای معرفی و تثبیت حباب­ های هوای میکروسکوپی در بتن استفاده می‌شوند. ایجاد حباب، دوام بتن­ های در معرض چرخۀ انجماد و ذوب را ‌به‌طور‌ چشمگیری افزایش می­دهد. حباب‌‌های هوای ایجاد شده تا حد زیادی پایداری سطحی بتن را در مقابل پوسته پوسته شدن ناشی از مواد شیمیایی یخ­ زدا بهبود می­دهد. علاوه بر این، کارایی بتن نیز ‌به‌طور‌ قابل توجهی بهتر شده و جداشدگی و یا آب انداختگی بتن کاهش یافته و یا از بین می­رود.
بتن­ های حباب­دار شده حاوی حباب­ های ریز هوا هستند که در سراسر خمیر بتن توزیع شده­ اند. این نوع از بتن­ ها را می­توان با استفاده از سیمان حباب­زا، مواد افزودنی حباب­زا و یا ترکیبی از دو روش تولید نمود. سیمان حباب­ زا، سیمانی است که با آسیاب توام مواد حباب­ زا و کلینکر ساخته می‌شود. مواد حباب­زا را می­توان به‌صورت مستقیم قبل از آمیختن و یا حین آمیختن به بتن اضافه شوند (2002، Kosmatka و همکاران). حباب هوا می­تواند ‌به‌طور‌ قابل توجهی موجب کاهش مقاومت بتن پر مقاومت شود. علاوه بر این، پتانسیل تغییرپذیری مقاومت با تغییرات مقادیر حباب هوا در بتن افزایش یابد. بنابراین، به هنگام استفاده از این مواد باید احتیاط لازم مبذول شود.

افزودنی بتن
#4
پلاستیت SPN215 یک افزودنی فوق روان کننده بتن می باشد. این محصول ترکیبی از پلیمرهای سنتزی بر پایه نفتالن سولفونات بوده که با دیگر مواد شیمیائی، زمان گیرش، میزان هوای بتن و زمان حفظ روانی بتن توسط این محصول بهینه شده است. افزایش دوام بتن و مقاومت بتن در برابر انواع مهاجم های شیمیائی نظیر یون کلراید و سولفات از نتایج مصرف این ماده در بتن می باشد. این محصول مناسب بتن های با نسبت های آب به سیمان بالای 40 درصد می باشد که علاوه بر قدرت روان کنندگی بالا، از نظر اقتصادی نیز محصولی مطلوب می باشد.
تبلیغات
ads
#5
(۱۳۹۶-۰۷-۱۶، ۱۰:۵۹ ق.ظ)fatima1371 نوشته است: فوق روان کننده بتن چیست؟
فوق روان کننده بتن با کاهش مصرف سیمان باعث صرفه جویی در مصرف سیمان میشود. فوق روان کننده بتن در بزرگراه ها استفاده میشود. باعث افزایش مقاومت بتن میشود.

resim
فوق روان کننده بتن

ماده افزودنی فوق روان کننده بتن باعث کاهش آب بتن و روان شدن بتن میشود این ماده در مقایسه با روان کننده های معمولی دارای قدرت بیشتری است و باعث افزایش مقاومت بتن هم میشود.
فوق روان کننده بتن با کاهش آب بتن باعث روان شدن بتن میشوند و همچنین اثرات جانبی هم دارد مثل تاخیر یا تسریع در عمل حباب سازی که برای دفع این اثر می توان آن را با سایر مواد افزودنی شیمیایی دیگری ترکیب کرد. فوق روان کننده بتن خود از ترکیب چند نوع ماده شیمیایی ایجاد میشود.

مزایای استفاده از فوق روان کننده بتن

استفاده از فوق روان کننده بتن از چند جهت ممکن است مفید واقع شود:
در مخلوط کردن بتن با کارایی زیاد باعث میشود که چسبندگی آن افزایش یابد.
فوق روان کننده بتن با کاهش آب بتن باعث افزایش کارایی بتن میشود.


فوق روان کننده بتن باعث کاهش آب بتن می شود و باعث افزایش مقاومت آن شده بدون اینکه کارایی بتن تغییر یابد.
روان کننده بتن باعث کاهش مقدار سیمان مصرفی با همان مقدار آب میشود که باعث به صرفه بودن آن شده و صرفه جویی در هزینه ها میشود.
این روان کننده ها بدون دخالت در خاصیت معمولی بتن هستند که در مقایسه با بتن با مقدار بیشتر با همان مقدار آب دارای مقاومت بیشتری هستند و در طول زمان در خاصیت آن ها تغییری ایجاد نمیشود.
در مصرف این افزودنی ها باید دقت شود که چون کاهش میدهند در این موارد اگر زیاد مصرف شود با افزودن آب هم نمیتوان از سفت شدن آن جلوگیری کرد.
به صوت کلی می توان گفت که افزدونی های روان کننده باعث افزایش مقاومت بتن شده و بتن را دربرابر شرایط جوی مختلف مثل یخبندان و تغییر دما و ... مقاوم میسازد.


نحوه تاثیر روان کننده بتن
( کلمه غیر مجاز ) روان کننده بتن با تغییرات شیمیایی در بتن باعث افزایش مقاومت آن شده و با دور کردن حباب های هوا باعث روان شدن بتن میشوند.
بار منفی باعث افزایش مقاومت و روان شدن بتن میشود و در نتیجه باعث افزایش کارایی آن میشود.


اثرات جانبی مواد روان کننده بتن
به دلیل افزایش مقاومت بتن ممکن است دانه های آب از آن جدا شوند و باعث آب انداختن بتن در دراز مدت شوند.

میزان مصرف موارد روان کننده بتن
مواد افزودنی کاهنده آب باید به میزان خیلی کم مصرف شود و در مواردی مشاهده شده که با استفاده زیاد گیر شدن بتن تا سه روز به تاخیر افتاده است.
پلاستیت SPN215 یک افزودنی فوق روان کننده بتن می باشد. این محصول ترکیبی از پلیمرهای سنتزی بر پایه نفتالن سولفونات بوده که با دیگر مواد شیمیائی، زمان گیرش، میزان هوای بتن و زمان حفظ روانی بتن توسط این محصول بهینه شده است. افزایش دوام بتن و مقاومت بتن در برابر انواع مهاجم های شیمیائی نظیر یون کلراید و سولفات از نتایج مصرف این ماده در بتن می باشد. این محصول مناسب بتن های با نسبت های آب به سیمان بالای 40 درصد می باشد که علاوه بر قدرت روان کنندگی بالا، از نظر اقتصادی نیز محصولی مطلوب می باشد.


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  [معرفی سایت] معرفی 5 براق کننده برند اچ زون mmostafa.aahmadi 0 447 ۱۴۰۰-۰۶-۲۸، ۱۱:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: mmostafa.aahmadi
  توزین کننده و کیسه پرکن دیجیتال arvin 0 309 ۱۴۰۰-۰۳-۳۱، ۰۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: arvin
  شرکت تام باهر وارد کننده انواع لوازم سی ان سی tambaher 0 386 ۱۴۰۰-۰۲-۲۱، ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: tambaher
  متخصص اعصاب و روان drzakeri 0 367 ۱۴۰۰-۰۲-۰۱، ۰۴:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: drzakeri
  وارد کننده چوب ترموود در ونک leseom 0 328 ۱۳۹۹-۱۱-۱۳، ۰۱:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: leseom
  تام باهر وارد کننده سرو موتور tambaher 0 377 ۱۳۹۹-۱۰-۳۰، ۰۵:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: tambaher
  ویکی روان؛ بهترین مرکز مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان و ترک اعتیاد فردامارکت 0 353 ۱۳۹۹-۱۰-۱۳، ۰۹:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: فردامارکت
  تولید کننده انواع سود پرک در تهران| قیمت سود پرک leseom 0 374 ۱۳۹۹-۰۹-۱۵، ۰۵:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: leseom
  شرکت تام باهر وارد کننده انواع لوازم سی ان سی tambaher 0 414 ۱۳۹۹-۰۹-۰۳، ۰۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: tambaher
  تام باهر وارد کننده شفت tambaher 0 353 ۱۳۹۹-۰۸-۱۰، ۰۵:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: tambaher

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads