شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
پارکینگ طبقاتی چیست و ضوابط این نوع پارکینگ
#1
با افزایش و رشد جمعیت و همچنین بزرگتر شدن شهرها، روز به روز بر تعداد ماشین ها و خودروها افزوده می شود. زیاد بودن تعداد خودرو در سطح شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، مشکلات زیادی را به وجود آورده است. یکی از مهم ترین و مشکلات برای صاحبان خودرو و همچنین شهرداری و مسئولان مربوطه، جای پارک خودرو و عدم کافی بودن پارکینگ های ساختمان های تجاری و مسکونی برای ماشین های همه شهروندان می باشد. برای حل این مشکل اما راه حل عالی وجود دارد و آن هم، انواع پارکینگ طبقاتی می باشد.

resim
 
پارکینگ طبقاتی چیست؟

پارکینگ طبقاتی همان طور که از اسم آن مشخص است، مکانی است که برای پارک تعداد عظیمی از خودرو ها طراحی و ساخته شده است. دارای طبقات زیادی نیز می باشد. این نوع پارکینگ ها در حقیقت، در بیشتر مواقع، ساختمان های کاملا مستقل و جدا می باشد که به شکل خاصی به منظور توقف خودرو ها ساخته شده است. در ادامه به نحوه ساخت، تکنولوژی های به کار رفته و انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع پارکینگ طبقاتی همچنین، همیشه به صورت یک ساختمان مستقل نمی باشد. در برخی موارد نیز طراحی پارکینگ طبقاتی در یک مرکز تجاری، مرکز تفریحی و یا ترمینال مسافربری انجام می شود. بدین شکل بخشی از این ساختمان ها به شمار می رود. به طور کلی عدم جای پارک کافی برای ماشین ها و همچنین گران بودن زمین به ویژه در مراکز شهر، موجب شده است تا ساخت و طراحی پارکینگ طبقاتی گسترش یابد. با پیشرفت تکنولوژی، انواع پارکینگ طبقاتی ساخته شده است.

 
آشنایی با انواع پارکینگ طبقاتی

 در متن بالا به کاربرد و دلیل احداث پارکینگ طبقاتی اشاره کرده ایم. حالا در اینجا می خواهیم در مورد انواع پارکینگ طبقاتی و تکنولوژِی های به کار رفته در ساخت آنها صحبت کنیم.

 
پارکینگ طبقاتی بتنی

پارکینگ طبقاتی بتنی، پارکینگ هایی هستند که در ساخت آن ها از رمپ استفاده می شود. رمپ به مسیرهای شیب دار بین دو طبقه گفته می شود. این نوع پارکینگ ها دارای سرعت ساخت بالایی می باشد. از آنجا که در پارکینگ بتنی از رمپ استفاده می شود، فضای و مکان زیادی را نیاز دارد. و بهره وری از مکان، در پارکینگ طبقاتی بتنی، حداقل می باشد. ویژگی دیگری که در مورد این نوع پارکینگ می توان اشاره کرد، پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن است و همچنین نیاز نیست که برای پارک ماشین ها از انرژِی یا برق استفاده کرد.

 
پارکینگ فلزی طبقاتی

در ساخت پارکینگ فلزی طبقاتی از سازه های فلزی استفاده می شود. بدین صورت که ستون های اصلی این نوع از پارکینگ ها، فلزی می باشد. اما برای کف و دیواره های آن، بتن به کار می رود. پارکینگ طبقاتی فلزی نسبت به پارکینگ بتنی از هزینه ساخت بالاتری برخوردار می باشد.

 
پارکینگ طبقاتی مکانیزه

پارکینگ طبقاتی مکانیزه نوعی دیگر از انواع پارکینگ طبقاتی می باشد، که دارای مکانیزم و ساخت متفاوتی با دیگر انواع پارکینگ ها است. پارکینگ مکانیزه به پارکینگ هایی گفته می شود که به گونه ای ساخته شده است که عمل جابه جایی خودرو ها به سادگی انجام می گردد و در عین حال در این نوع پارکینگ ها فضای حداقلی برای پارک خودروها کافی است. این پارکینگ ها فضای زیادی را برای پارک کردن ماشین ها نمی گیرند. برای آشنایی بیش تر، در ادامه به طور کامل تری به پارکینگ های مکانیزه، انواع آن و همچنین مزایای آن می پردازیم.
مزایا و ویژگی های انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه

 با توجه به اینکه پارکینگ های مکانیزه، فضای کمتری را می گیرند و حمل ماشین داخل آنها راحت تر صورت می گیرد؛ برای فضای شهری که با کمبود و گرانی ملک و زمین مواجه هستند، مناسب ترین انتخاب خواهد بود که از مهم ترین ویژگی این پارکینگ های طبقاطی به شمار می آید.

پارکینگ طبقاتی مکانیزه تا حد زیادی می تواند کمبود پارکینگ را در مکان های مختلف حل کند. زیرا این نوع پارکینگ ها، خود در انواع و مدل های گوناگونی ساخته می شود که در موارد متفاوتی می تواند به کار گرفته شود. از این رو در اینجا به انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه نیز اشاره کردیم تا از پارکینگ های مکانیزه اطلاعات کامل تری را داشته باشید.

 
انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه

پارکینگ مکانیزه برجی

این پارکینگ ها را می توان در جاهایی به کار برد که فضا خیلی محدود باشد. پارکینگ برجی مساحت کمی از زمین را می گیرد و در عین حال قابلیت پارک برای ماشین های زیادی را دارا می باشد. ساخت و نحوه عملکرد این پارکینگ به گونه ای است که توسط یک آسانسور خودروبر، جابه جایی ماشین ها انجام می گیرد. همچنین در پارکینگ مکانیزه برجی، یک ربات نیز تعبیه شده است. خودروها به کمک این آسانسور و ربات، بالا پایین می شوند و به بخش های خالی هدایت می گردند. پارکینگ مکانیزه برجی به نام تاور پارکینگ نیز شناخته می شوند. پارکینگ برجی مزیت های زیادی دارد که برخی از مزایا و ویژگی های تاور پارکینگ، به شرح زیر می باشد:
 •     دارای ایمنی و امنیت بالا
 •     امکان ساخت و اجرای آن در زیر زمین
 •     امکان ایجاد و اجرای تبلیغات مختلف در نمای بیرونی پارکینگ برجی
 •     عمر و دوام کاری طولانی
 •     دارای لرزش و صدای کم
 •     عدم نیاز به اپراتور
 •     استفاده حداکثری از فضا برای پارک ماشین
 
پارکینگ مکانیزه گراند

این مدل از انواع پارکینگ طبقاتی کاملا رباتیک و هوشمند است. معمولا از پارکینگ گراند برای طبقات زیرین پارکینگ ها استفاده می شود. در مراکز تجاری که طبقات منفی به پارکینگ اختصاص داده شده است، به کارگیری پارکینگ مکانیزه گراند، می تواند بسیار عالی باشد.

 
پارکینگ مکانیزه چرخ و فلکی

پارکینگ چرخ و فلکی که به آن پارکینگ چرخشی نیز گفته می شود، نوعی دیگر از انواع پارکینگ طبقاتی می باشد که از قدیمی ترین پارکینگ های مکانیزه به شمار می رود. این مدل پارکینگ هم، فضا را به صورت بهینه استفاده می کند، بدین شکل که در جای پارک ۳ خودرو امکان پارک ۲۴ خودرو وجود دارد.

 
پارکینگ مکانیزه پازلی

این هم مدل دیگری از دسته پارکینگ های هوشمند است. برای مکان های مختلفی می تواند استفاده شود .اما با این حال پارکینگ پازلی معمولا برای ساختمان های مسکونی استفاده می گردد. از آنجا که در سازه های مسکونی جا برای پارک خودرو ها بیشتر است، پارکینگ های پازلی مکانیزه می تواند انتخاب درستی باشد. در این پارکینگ ها به طور مثال؛ در فضایی که سه خودرو پارک می شود می توان، ۷ تا ۸ خودرو را پارک کرد.

 
پارکینگ مکانیزه دبل

ارزان ترین و ساده ترین مدل انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه مربوط می گردد به پارکینگ مکانیزه دبل .
این مدل همان طور که از نام آن مشخص است، امکان دو برابری پارک ماشین را فراهم می کند. یعنی در فضایی که برای پارک یک خودرو کافی است، با پارکینگ دبل می توان ۲ خودرو را پارک کرد.

 
هزینه ساخت پارکینگ طبقاتی

تا اینجا به انواع پارکینگ طبقاتی، نحوه ساخت و عملکرد آنها به طور خلاصه پرداختیم. حال اگر بخواهیم در مورد هزینه ساخت پارکینگ طبقاتی صحبت کنیم، نمی توانیم یک قیمت خاص را بگوییم، زیرا که هزینه ساخت پارکینگ به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد. در درجه اول قیمت انواع پارکینگ طبقاتی به نوع آن بستگی دارد. بدون شک قیمت پارکینگ طبقاتی مکانیزه با پارکینگ بتنی تفاوت دارد. همچنین علاوه بر تفاوت در هزینه ساخت، پارکینگ ها در هزینه تعمیر و نگهداری نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

برای مثال هزینه پارکینگ بتنی نسبت به پارکینگ مکانیزه بیشتر است، اما در مقابل هزینه های نگهداری آن در مقایسه با پارکینگ  طبقاتی مکانیزه کمتر می باشد. یا اینکه در پارکینگ های مکانیزه فضای کمتری مورد استفاده قرار می گیرد، که همین امر موجب صرف هزینه کمتر برای زمین و مکان آن می شود. اما در پارکینگ های مکانیزه باید برای پارک خودرو انرژِی صرف شود که همین موضوع، هزینه را در بر خواهد داشت. معمولا پارکینگ های مکانیزه هزینه نگهداری بالاتری دارند، اما دیگر ویژگی های این پارکینگ ها، از جمله صرفه جویی در زمین این ایراد را پوشش داده است.

ضوابط پارکینگ چیست؟

امروز با افزایش جمعیت انسان‌ها، تعداد کسانی که دارای ماشین‌های شخصی هستند، بسیار بالا رفته است تراکم جمعیت در شهرها و افزایش ماشین‌ها باعث مشکلات زیادی اعم از کمبود جای پارک و پارکینگ شده است. طبق تعریف کلی، پارکینگ محل توقف و نگهداری خودروها برای مدت ‌های غیر قابل ‌پیش‌ بینی است که این پارکینگ‌ ها به صورت باز یا بسته، ساده یا مکانیزه، طراحی می شوند اما امروزه به دلیل تراکم بیش از حد وسایل نقلیه در شهرهای بزرگ مثل تهران، طراحی و تولید انواع مختلف پارکینگ‌های طبقاتی بسیار مورد توجه قرار گرفته و حائز اهمیت است.

تعداد خودروهایی که در این پارکینگ‌ها قرار می‌گیرد، نحوه قرار گرفتن آن‌ها، نحوه احداث این پارکینگ‌ها، همه و همه در ضوابط طرح‌های توسعه شهری طبق عنوان ضوابط پارکینگ طبقاتی عنوان می‌شود‌. پارکینگ‌های طبقاتی انواع مختلفی مانند پارکینگ‌های طبقاتی مسکونی‌، پارکینگ طبقاتی برای فروشگاه‌ها، و پارکینگ های طبقاتی برای محل‌های شلوغ و پرتردد وجود دارند.

پارکینگ‌های طبقاتی مزایای زیادی دارند، برای مثال در این پارکینگ بیشترین میزان بهره‌وری از فضا خالی می شود، یعنی در کمترین مکان بیشترین فضا برای ساخت جای پارک را ایجاد می نمایند. این پارکینگ‌ها دسترسی آسان را برای هم‌ وطنان ایجاد می‌نمایند تا براحتی و بدون هیچ‌ گونه دردسری به ماشین پارک شده خودشان دسترسی پیدا کند. این پارکینگ‌ها از امنیت بسیار بالایی برخوردارند و باعث می‌شوند که شمایی که ماشین خود را در این پارکینگ‌ها پارک کرده اید بدون هیچ‌گونه نگرانی بابت دزدیده شدن اشیاء ماشین خود و یا حتی برخورد ماشین‌های دیگر به ماشینتان و تصادف جلوگیری نمایید و با خیال راحت ماشین خود را در این مناطق پاک نمایید. همچنین این پارکینگ‌ها ماشین شما را از انواع مختلف عوامل آب ‌و هوایی مانند باران، برف، طوفان، و آفتاب محافظت می‌کند.

ساخت پارکینگ‌های طبقاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، و شهرداران و مهندسان و کارکنان ایمنی سعی می‌کنند که با حساسیت بسیار بالایی نسبت به ساخت این پارکینگ‌ها اقدام نمایند. ایمنی در این نوع پارکینگ‌ها حرف اول را می‌زند‌ پس برای داشتن ایمنی در ساخت این پارکینگ‌ها سازندگان باید توجه کامل را نسبت به شرایط ساخت، مکان ساخت، پی‌ریزی محیط مورد نیاز، ارتفاع مورد نیاز، و همچنین فضای خالی در اطراف پارکینگ به منظور جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره دقت نمایند. به این منظور شهرداری‌ها ضوابطی را برای پارکینگ‌های طبقاتی وضع نمودن نموده‌اند که سازندگان پارکینگ با استفاده از این ضوابط پارکینگ های طبقاتی بتوانند پارکینگ ‌هایی هرچه ایمن‌تر برای مشتریان خود آماده نمایند.

منبع: اسمارت پارکینگ
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  علائم زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می شویم؟ nyusha 0 452 ۱۴۰۰-۰۷-۱۲، ۰۵:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  علت بوجود آمدن فیستول مقعدی و بهترین درمان آن چیست؟ nyusha 0 487 ۱۴۰۰-۰۷-۱۱، ۱۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  علت و علائم شقاق مقعدی چیست + تشخیص و پیشگیری nyusha 0 283 ۱۴۰۰-۰۷-۰۷، ۰۵:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: nyusha
  جدیدترین روش جراحی شقاق چیست؟ govarnosh 0 320 ۱۴۰۰-۰۷-۰۷، ۱۱:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: govarnosh
  پلیت کردن بذر چیست؟ arvin_sanaat 0 309 ۱۴۰۰-۰۶-۳۱، ۱۱:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: arvin_sanaat
  امکانات ورد پرس چیست؟ محمد قاسمی 0 313 ۱۴۰۰-۰۶-۲۹، ۰۱:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: محمد قاسمی
  دستگاه تصفیه آب چیست و کاربرد و عملکرد آن چگونه است؟ govarnosh 0 310 ۱۴۰۰-۰۶-۲۸، ۰۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: govarnosh
  شقاق چیست با عکس؛ علائم و علت + روشهای درمان govarnosh 0 304 ۱۴۰۰-۰۶-۲۸، ۱۰:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: govarnosh
  کوتیکول مو چیست؟ mohsennn 0 286 ۱۴۰۰-۰۶-۲۴، ۰۳:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsennn
  روغن گیربکس چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟ saeedso 0 306 ۱۴۰۰-۰۶-۲۲، ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: saeedso

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads