شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اعلانات

- توجه: بخش لینک سازی و بخش کاملا آزاد ایجاد شد تا کاربران برای لینک سازی مطالب و موضوعات مرتبط با سایت خودشون رو با بقیه و موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند توجه کنید اگر کاربری روزانه بالای 5 مطلب و لینک ارسال نمایید اکانت کاربری مسدود خواهد شد.

- توجه: دوستان لطفا سوالات خود را از طریق شماره تماس موجود در سایت اعلام نکنید با پیامک یا تلگرام و... این شماره برای تماس های ضروری مشتریان فروشگاه قرار گرفته است.

- قابل توجه کاربران: سوالات خود را از طریق پیام خصوصی ارسال ننمایید و فقط از طریق انجمن پیگیر باشید به سوالاتی که از طریق پیام خصوصی ارسال شود به هیچ عنوان جواب داده نخواهد شد.


تبلیغات
ads
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیکربندی Aging در DNS سرور
#1
در مقاله قبلی ما درباره مفاهیم aging and scavenging توضیحاتی را ارائه دادیم . در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه پیکربندی این ویژگی در DNS Server و طریقه فعال سازی آن توضیحاتی را بیان کنیم. 
همانگونه که می دانید سرویس DNS Server ویژگی aging and scavenging را پشتیبانی می کند خدمات شبکه و همانطور که در مقاله قبلی توضیح دادیم، این ویژگی مکانیسمی برای اجرای تمیزکاری و حذف رکوردهای منبع کهنه
 و قدیمی که می توانند در یک zone انباشته شوند ، را فراهم می آورد . برای پیکربندی این ویژگی شما باید حداقل عضو گروه Administrators باشید و سپس به ترتیب مراحل زیر عمل نمایید : 


اعمال ویژگی Aging and Scavenging Properties بر روی یک zone مشخص :

چنانچه شما بخواهید ویژگی aging and scavenging فقط بر روی یک zone مشخص اعمال شود و عمل تمیزکاری فقط در آن zone انجام گردد . باید به ترتیب زیر و همانند تصاویر مربوطه عمل نمایید : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی zone مورد نظر که می خواهید عملیات بر روی آن انجام گردد ، کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید .
سپس در برگه General بر روی دکمه Aging کلیک نمایید .
سپس در صفحه ای که برای شما باز می شود ، گزینه Scavenge stale resource records را علامت بزنید . در این صفحه خدمات شبکه دو کادر یکی مربوط به No-refresh interval و دیگری Refresh interval وجود دارد ، که در مقاله قبلی در رابطه 
با کارکرد آنها توضیح داده ایم . مدت زمان پیش فرض برای هر دو مورد 7 روز می باشد که شما می توانید این مقادیر پیش فرض را بنا بر نیاز تغییر دهید .


اعمال ویژگی Aging and Scavenging Properties بر روی تمام zone ها ( بر روی DNS Server ) :

اما اگر شما بخواهید ویژگی aging and scavenging بر روی تمام zone ها اعمال شود ، باید مطابق مراحل زیر و تصویر مربوطه عمل نمایید : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی DNS server اجرایی در آن کلیک راست کرده و آنگاه در منوی باز شده بر روی گزینه Set Aging/Scavenging for all zones کلیک نمایید.
سپس در صفحه ای که باز می شود ، گزینه Scavenge stale resource records را علامت بزنید.


توجه : در مورد اعمال ویژگی Aging and Scavenging بر روی DNS server باید چند نکته را در نظر داشته باشید : 

ویژگی Aging and scavenging که به وسیله ی این رویه پیکربندی می شود به عنوان پیش فرضserver هایی عمل می کند که تنها zone های ادغام شده با (Active Directory Domain Services (AD DS را بکار می برند . 
برای standard primary zones ، شما باید ویژگی های مناسب را در zone مورد نظر تنظیم کنید.

وقتی تغییرات را برای تنظیمات server aging and scavenging اعمال می کنید، DNS Manager سریعا از شما می خواهد که تغییرات نصب شبکه را ثبت کنید. پس از آن شما این اختیار را دارید که تغییرات مورد نظرتان را تنها به AD DS-integrated zones جدید اعمال نمایید.

صرفنظر از این که چک باکس Scavenge stale resource records انتخاب شده باشد ، برای standard primary zones ، این ویژگی غیرفعال است مگر اینکه به صورت دستی در zone مورد نظر فعال بشود.


فعال سازی اتوماتیک scavenging برای حذف رکوردهای منبع کهنه و قدیمی :

شما می توانید فرآیند scavenging را بطور اتوماتیک فعال نمایید تا بصورت خودکار و پس از گذشت یک دوره زمانی خاص (Scavenging period ) که قابل تنظیم می باشد , شروع به پاکسازی رکوردهای منبع قدیمی و از رده خارج شده 
در DNS server نماید . اگر بخواهید فرایند scavenging بصورت اتوماتیک فعال شود باید مراحل زیر را انجام دهید : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی DNS server اجرایی در آن کلیک راست کرده و آنگاه در منوی باز شده بر روی گزینه Properties کلیک کنید .
سپس بر روی برگه Advanced کلیک کرده و آنگاه گزینه Enable automatic scavenging of stale records را علامت بزنید .
در پایین ، text box ی برای Scavenging period (دوره زمانی برای scavenging ) وجود دارد . شما می توانید فاصله زمانی هر بار فرآیند Scavenging را بر حسب خدمات شبکه روز یا ساعت در این text box وارد نمایید. مقدار پیش فرض برای آن 7 روز می باشد .


شروع فوری فرآیند scavenging برای حذف رکوردهای منبع کهنه و قدیمی :

علاوه بر تنظیم فرآیند scavenging به شکل اتوماتیک ، شما می توانید این روند را به شکل فوری هم انجام دهید ، تا رکوردهای منبعی که طول عمرشان از زمان تخصیص داده شده به آنها برای حیات فراتر می رود را حذف نماید. 
برای شروع فرآیند scavenging به شکل فوری و در مواقع ضروری باید به ترتیب زیر عمل نمایید : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی DNS server اجرایی در آن کلیک راست کرده و آنگاه در منوی باز شده بر روی گزینه Scavenge Stale Resource Records کلیک نمایید .
آنگاه از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید تمامی رکوردهای منبع کهنه و قدیمی بر روی DNS سرورتان پاکسازی شود. دکمه Yes را بزنید ، تا فرآیند scavenging فورا بر روی سرور انجام شود.چگونه زمان و تاریخ شروع فرآیند Scavenging برای پاکسازی رکوردهای منبع قدیمی در یک zone را مشاهده نماییم :

شما می توانید زمان و تاریخ شروع فرایند scavenging برای یک zone مشخص را مشاهده نمایید و بررسی کنید که آیا زمان شروع و همچنین خدمات شبکه فاصله زمانی هر بار فرایند scavenging برای zone مربوطه درست تنظیم شده است یا نه . برای این منظور باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهیم : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی View کلیک کرده و از منو باز شده گزینه Advanced را انتخاب نمایید .
سپس بر روی zone مورد نظر کلیک راست کرده و در منو باز شده بر روی گزینه Properties کلیک نمایید .
حالا پنجره Properties مربوط به آن zone برای شما باز می شود . در برگه General بر روی دکمه Aging کلیک نمایید .
حالا پنجره Aging and Scavenging مربوط به آن zone برای شما باز می شود ، در کادری که با رنگ قرمز در تصویر مربوطه مشخص نصب شبکه شده است می توانید زمانی که فرایند scavenging برای اولین بار شروع می شود را مشاهده نمایید.

توجه : سیستم با استفاده از تاریخ شروع فرآیند scavenging و همچنین time stampمربوط به هر رکورد قدیمی ، برای تعیین زمانی که رکورد کهنه و قدیمی باید از zone حذف شود استفاده می کند ، یعنی هر دو پارامتر 
در تعیین زمان حذف رکورد از zone ، دخیل هستند . و بعد از اینکه تاریخ شروع فرآیند scavenging و time stampهر رکورد فرا رسید ، آنگاه فرایند scavenging فقط در صورتی انجام می شود که گزینه Scavenge stale resource records برای zone ای که
 رکوردهای مورد نظر در آن قرار دارند ، فعال شده باشد. در غیر اینصورت این فرایند انجام نمی شود . 


ریست ویژگیAging and Scavenging برای یک رکورد منبع مشخص :

شما می توانید اعمال فرآیند aging and scavenging را بر روی یک رکورد مشخص به نحو دلخواه دوباره تنظیم نمایید. لازم به یادآوری است که فرآیند aging and scavenging فقط بر روی رکوردهایی که بصورت داینامیک در DNS server ثبت می شوند
 ، بصورت اتوماتیک اعمال می شود و برای رکوردهایی که شما بصورت خدمات شبکه دستی ( استاتیک ) به یک zone اضافه می کنید یک time stamp با مقدار صفر در نظر گرفته می شود که آن رکورد را از فرآیند scavenging مستثنی می کند . 
ولی شما می توانید این فرآیند را برای یک رکورد داینامیک غیر فعال و برای یک رکورد استاتیک مشخص فعال نمایید . روال کار به ترتیب زیر می باشد : 

ابتدا DNS Manager را باز کرده و سپس بر روی zone ای که رکوردهای مورد نظر شما در آن قرار دارد کلیک کرده تا لیست تمام نصب شبکه رکوردها در قاب سمت راست DNS Manager به نمایش در آید . همانگونه که در شکل زیر می بینید 
برای رکوردهایی که بصورت داینامیک به zone اضافه شده اند یک تاریخ و زمان در زیر ستون time stamp برای آنها نوشته شده است و برای رکورهایی که بصورت دستی به zone اضافه شده اند ، عبارت static در زیر ستون time stamp برای آنها نوشته شده است .
 از همین ستون time stamp شما می توانید رکوردهای داینامیک و استاتیک را در zone بیابید.

برای ریست کردن ویژگی aging and scavenging بر روی یک رکورد مشخص کافی است که بر روی آن رکورد double-clickنمایید تا پنجره properties برای آن رکورد باز شود . 
بسته به اینکه رکورد چگونه به zone اضافه شده است ، برای ریست کردن این ویژگی بر روی یک رکورد معین دو حالت زیر را داریم :


1. اگر رکورد بصورت داینامیک با استفاده از dynamic update به zone اضافه شده خدمات شبکه باشد ، check box گزینهDelete this record when it becomes stale بصورت پیش فرض تیک خورده است . 
شما می توانید تیک این گزینه را بردارید تا از فرآیند سالخوردگی و کهنه شدن رکورد جلوگیری شود و همچنین رکورد از فرآیند scavenging مستثنی گردد . 


2. اگر شما رکورد را به شکل دستی یا استاتیک به zone اضافه کرده باشید ، check box گزینه Delete this record when it becomes stale بصورت پیش فرض تیک نخورده نخورده است .
 شما می توانید این گزینه را علامت بزنید تا فرآیند سالخوردگی به این رکورد استاتیک اعمال شود و همچنین این رکورد در فرآیند scavenging برای zone ، تحت تاثیر قرار گیرد . 


توجه :ویژگی Aging and Scavenging برای رکوردهای منبع (name server (NS و رکوردهای منبع (start of authority (SOA در record properties ریست نمی شوند بلکه در zone properties ریست می شوند.
تبلیغات
ads


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سرور اچ پی Server HP nofan 0 202 ۱۳۹۹-۱۲-۲۳، ۰۳:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: nofan
  [معرفی سایت] قطعات سرور از دغدغه‌ های اصلی بازار pro100 0 253 ۱۳۹۹-۱۰-۰۹، ۰۳:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: pro100
  آموزش تنظیم نمودن سرور ایمیل adel1 8 2,539 ۱۳۹۹-۰۸-۲۵، ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mahdi9
  بهترین سرور مجازی اروپا leseom 0 328 ۱۳۹۹-۰۱-۰۹، ۱۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: leseom
  سرور مجازی sitecode 0 318 ۱۳۹۸-۱۲-۱۳، ۱۲:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: sitecode
  یادگیری طراحی سایت تحت سرور azadehsadeghi 0 528 ۱۳۹۸-۰۵-۰۸، ۱۰:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  CDN چیست و چه تاثیری در روند سرور مجازی دارد pooyany97 0 399 ۱۳۹۷-۱۱-۱۳، ۱۱:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pooyany97
  سرور تحت شبکه و تحت وب چیست و تفاوت آن ها در چیست : pooyany97 0 495 ۱۳۹۷-۱۰-۰۱، ۰۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: pooyany97
  انتقال فایل و اطلاعات بین دو سرور لینوکس wpouyan 0 634 ۱۳۹۷-۰۵-۱۶، ۱۰:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: wpouyan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تبلیغات
ads